• Cijeli tjedan euro je bio „talac“ situacije u Grčkoj. Glasine da bi agencije za dodjelu kreditnog rejtinga mogle ponovno sniziti rejting Grčke, negativno su se odrazile na zajedničku europsku valutu

Politička nesigurnost u Velikoj Britaniji se negativno odražava na vrijednost funte. Posljednje ankete pokazuju da će na ovogodišnjim parlamentarnim izborima najvjerojatnije pobijediti dosadašnja vladajuća laburistička stranka, ali ovaj put neće osigurati većinu. Zbog toga investitori smatraju da će proces donošenja odluka biti znatno otežan, što bi moglo dovesti u pitanje brzinu oporavka britanske ekonomije. Funta je u odnosu na dolar pala na devetomjesečni minimum od 1,5125, odnosno od početka godine funta je u odnosu na dolar pala za 6 posto. U odnosu na euro britanska valuta je oslabila do 0,90, a u odnosu na kunu do 8,07.

Cijeli tjedan euro je bio „talac“ situacije u Grčkoj. Glasine da bi agencije za dodjelu kreditnog rejtinga mogle ponovno sniziti rejting Grčke, negativno su se odrazile na zajedničku europsku valutu. Euro je oslabio u odnosu na dolar do 1,3450, odnosno dolar je ojačao na kunu do 5,40. Kako je sve, barem za sada, ostalo na špekulacijama, euro se ubrzo vratio na razine iznad 1,36 na dolar, odnosno američka valuta je na kunu pala do 5,33.

Američka ekonomija je u zadnjem kvartalu prošle godine rasla po stopi od 5,9 posto,  što je najsnažniji kvartalni rast još od sredine 2003. godine. Švedska kruna nastavlja s jačanjem. Nakon što je prije desetak dana iz središnje banke Riksbank najavljeno skoro podizanje kamatne stope, kruna je u odnosu na euro ojačala do 9,69, što je najviši tečaj u posljednjih 16 mjeseci. U odnosu na kunu kruna je ojačala do 0,75.

Da se situacija na sjeveru Europe poboljšava pokazuju i podaci o povjerenju potrošača, te prometu u maloprodaji. Indeks povjerenja potrošača u Švedskoj je u porastu sa 8,5 na 13, dok je promet u maloprodaji na godišnjoj razini viši za 5,1 posto. Australska središnja banka je opet podigla kamatnu stopu na dolar za 25 b.p. na 4,00 posto, zbog čega je „australac“ ojačao na euro do 1,50, odnosno na kunu do 4,82.

Na domaćem deviznom tržištu kuna je nastavila trend laganog jačanja u odnosu na euro. Tečaj je krajem tjedna iznosio 7,26. Jačanje kune je prvenstveno posljedica skorog izdavanja državnih obveznica uz valutnu klauzulu u eurima. Kamatne stope su na međubankarskom tržištu i dalje rekordno niske i kreću se na kraće rokove oko 1 posto, a na duže oko 3 posto.