• Na domaćem tržištu je i dalje prisutna dobra ponuda deviza zbog čega euro ne uspijeva ojačati iznad 7,30. Tijekom tjedna eurom se trgovalo unutar raspona od 7,29 do 7,25

Slabljenje američkog dolara nastavljeno je i tijekom prošlog tjedna. „Zelena“ valuta se u odnosu na euro kretala između 1,46-1,47, odnosno na kunu između 4,95-5,00. Smatra se da je jedan od razloga slabljenja dolara uzrokovan akcijama financijskih managera koji su duge dolarskih pozicija u američkim vrijednosnim papirima zaštitili (hedgirali) prodajom američke valute na deviznom tržištu.

Da je interes za američkim dionicama velik najbolje pokazuje rast indeksa S&P 500, koji je u trećem kvartalu porastao za 14,5 posto. Pokazatelji stanja američke ekonomije, koji su bili objavljeni u posljednjih sedam dana, potvrdili su ranija stajališta o tome da najveće svjetsko gospodarstvo polako izlazi iz krize.

Konačna brojka za bruto društveni proizvod SAD-a za drugi kvartal iznosi minus 0,7 posto, što je bilo nešto bolje od očekivanja analitičara. Tijekom rujna američki poslodavci su zatvorili 263,000 radnih mjesta, što je bilo nešto više od tržišnih očekivanja. Stopa nezaposlenosti je povećana na 9,8 posto. Stopa nezaposlenosti u euro-zoni u mjesecu kolovozu narasla je na 9,6 posto. Rastuća nezaposlenost negativno utječe na potrošače koji smanjuju osobnu potrošnju.

Njemački promet u maloprodaji je u kolovozu pao za 1,5 posto, suprotno očekivanjima ekonomskih analitičara, koji su predviđali rast od 0,2 posto. Na godišnjoj razini promet je manji za 2,6 posto.

Sredinom tjedna švicarski franak je u odnosu na euro oslabio sa 1,5080 na 1,5190, odnosno na kunu sa 4,82 na 4,79. Špekulira se da je švicarska centralna banka (SNB) opet intervenirala na deviznom tržištu, kako bi oslabila franak. Iz SNB-a nisu htjeli komentirati navedene špekulacije.

Na domaćem tržištu je i dalje prisutna dobra ponuda deviza zbog čega euro ne uspijeva ojačati iznad 7,30. Tijekom tjedna eurom se trgovalo unutar raspona od 7,29 do 7,25.