Što je patent?
Prema Zakonu o patentu, patent je isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekog tehničkog problema, a odnosi se na proizvod, postupak ili primjenu.
Patent osigurava vlasniku isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićenog patentom. Patent predstavlja vlasništvo čiju uporabu vlasnik može dopustiti drugim osobama na određeno vrijeme davanjem licencije, ili ga u potpunosti prenijeti na druge osobe.
Koje su osnovne karakteristike patenta?
Suštinski uvjeti koje neki izum mora zadovoljiti za priznavanje patenta jesu novost u odnosu na postojeće stanje tehnike, inventivna razina tj. neočiglednost i njegova industrijska primjenjivost. Da bi ostvario patentnu zaštitu za svoj izum, prijavitelj patenta je u postupku za priznanje patenta dužan otkriti tehničke detalje svog izuma u opsegu koji omogućuje stručnjaku iz predmetnog područja izradu ili upotrebu izuma. Takav opis izuma postaje, nakon određenog propisanog perioda tajnosti, javno dostupan svim zainteresiranima. Tako patentni sustav zapravo predstavlja neku vrstu razmjene u kojoj izumitelj pristaje otkriti društvu pojedinosti svog izuma, kako bi omogućio tehnološki napredak, u zamjenu za pravo isključivog raspolaganja tijekom određenog razdoblja.
Postupak patentiranja je relativno dugotrajan i složen postupak, koji osim financijskih ulaganja zahtijeva dobro poznavanje patentnog sustava i određeno iskustvo. Treba imati na umu da velik broj patentnih prijava, iz različitih razloga, nikada ne postane patent.
Koliko traje patentna zaštitna?
Patentna zaštita na temelju rezultata potpunog ispitivanja vrijedi 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta, a za konsenzualni patent 10 godina. Za održavanje patentnog prava obvezno je plaćati godišnje naknade. U protivnom, zaštita će biti ukinuta prije isteka navedenih rokova, neposredno po isteku propisanih rokova za plaćanje godišnje naknade.
10.07.2009.
Patenti i njihovo oporezivanje
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene