U ovom broju dajemo kratak pregled obveza koje trebamo plaćati državi.
1. PDV
Porez na dodanu vrijednost plaća se na temelju mjesečne prijave na tiskanici PDV, a u obvezu ulaze sve oporezive isporuke dobara i usluga, primljeni predujmovi i vlastita potrošnja, umanjeno za pretporez u primljenim računima i računima za predujmove od dobavljača. PDV se plaća u roku mjesec dana po proteku mjeseca za koji se porez plaća.
Mjesečne uplate poreza tretiraju se kao akontacije, sve do podnošenja godišnje prijave PDV-a na tiskanici PDV-K, kada se utvrđuje ukupni konačni iznos obveze i razlika za uplatu ili povrat. PDV-K podnosi se do 30.04. za prethodnu godinu.
2. Porez na dobitak
Ako je porezni obveznik u prijavi poreza na dobitak (obrazac PD) za prethodnu godinu iskazao obvezu poreza (r.b.53.u prijavi), treba plaćati mjesečnu akontaciju tog poreza tijekom tekuće godine (r.b.59.), a akontacija se računa kao 1/12 godišnje obveze. Predujmovi se plaćaju do kraja mjeseca za prethodni mjesec.
Ukoliko je porezni obveznik iskazao porezni gubitak u prethodnoj godini, ne treba plaćati akontaciju poreza na dobit. Isto vrijedi ukoliko je obveznik u postupku stečaja. Treba imati na umu da porezni obveznik smije prenositi porezni gubitak do pet godina, a nakon toga porezna uprava ima pravo razrezati akontaciju poreza na dobit koju je obveznik dužan plaćati sve do podnošenja godišnje prijave poreza.
Porezni obveznik ima pravo (čl.48. Pravilnika o porezu na dobit) pismeno zatražiti od Porezne uprave izmjenu svote predujma, ukoliko na temelju financijskih izvještaja ili drugih neospornih argumenata može dokazati opravdanost toga. Pritom Porezna uprava ima pravo zatražiti porezni nadzor.
3. Članarina HGK
Članarinu Hrvatskoj gospodarskoj komori mjesečno plaćaju članovi razvrstani prema kategorijama: I.kategorija 55,00 kuna, II.kategorija 1.500,00 kuna i III.kategorija 5.500,00 kuna. Članovi koji su upisani u sudski registar prve dvije godine plaćaju članarinu u svoti od 55,00 kuna mjesečno. Članovi koji su u postupku stečaja, likvidacije ili u mirovanju nisu obvezni plaćati članarinu, osim plaćanja zaostalih obveza koje su nastale prije početka navedenih postupaka.
4. Doprinos HGK
Plaća se temeljem godišnje obveze utvrđene prema ukupnom prihodu iskazanom za t-2 (u 2009-toj godini to je 2007.) godinu, a izračunava se u visini 0,01% od navedenog prihoda.
5. Članarina turističkih zajednicama
Obveza i visina članarine ovisi o djelatnosti kojom se obveznik bavi, te o kategoriji turističkog mjesta u kojem obavlja djelatnost. Članarina se plaća mjesečno (kao i porez na dobit) u visini 1/12 obveze za prethodnu godinu iskazane u obrascu TZ pod r.b.3.
6. Spomenička renta
Obveznici se utvrđuju prema djelatnosti, neovisno od mjesta gdje obavljaju djelatnost. Spomenička renta plaća se po stopi od 0,05% ukupnog prihoda od djelatnosti. Ista se uplaćuje u vidu mjesečnog predujma u visini 1/12 obveze za prethodnu godinu, do
kraja mjeseca za prethodni mjesec. Iznos akontacije iskazan je u obrascu SR za prethodnu godinu.
7. Naknada za šume
Kao i prethodno navedene članarine plaća se mjesečno, a godišnja obveza utvrđuje se u visini 0,07% od ukupnog prihoda. Plaćaju je sve pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost.
photo by Steve Woods
26.01.2009.
Plaćanje obveza prema državi
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene