Na vrijednost eura negativno je utjecala vijest da će njemačke banke imati potrebu za 105 milijardi eura novog, svježeg kapitala, zbog standarda Basel III
Euro i dolar su tijekom prošlog tjedna igrali igru „toplo-hladno“. Kako se mijenjala želja investitora za rizičnijim ulaganjima, mijenjala se i cijena najznačajnijeg svjetskog valutnog para. Tako su, euro i dolar, prošli put od 1,2850 do 1,2650.
Na vrijednost eura negativno je utjecala vijest da će njemačke banke imati potrebu za 105 milijardi eura novog, svježeg kapitala, zbog standarda Basel III.
Trenutno se u euro zoni vodi debata oko načina kažnjavanja članica koje ne poštuju kriterij deficita. Najglasniji zagovornik trenutnih i automatskih sankcija je Jean Claude Junker, predsjedavajući Vijeća Ministara financija euro zone. Naravno, rješenje neće biti jednostavno niti brzo, zbog čega bi euro mogao najviše trpjeti.
Nešto niža sklonost ka riziku bila je glavni razlog jačanju švicarskog franka. On je u odnosu na euro dosegnuo 1,2750, odnosno na kunu je vrijedio iznad 5,70, nakon čega je uslijedila korekcija i pad tečaja franka do 1,30 za jedan euro.
Australski dolar je opet u fazi jačanja i to zbog vrlo dobrih pokazatelja u segmentu zapošljavanja. Tijekom kolovoza je otvoreno 31,000 novih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti je pala na niskih 5,1 posto. Od početka godine u Australiji je kreirano 230,000 novih radnih mjesta. Vrijednost australskog dolara je u odnosu na euro skočila na 1,3750, odnosno na kunu oko 5,30.
Središnja banka Kanade je podigla kamatnu stopu na dolar za 25 bp na 1,00 posto. Prema njima je ekonomska aktivnost u Kanadi tijekom drugog kvartala bila nešto manje nego što su to očekivali, no potrošnja i investicije i dalje rastu što bi trebalo biti dovoljno za stabilan gospodarski rast. Kanadski dolar je nakon podizanja kamate ojačao na euro ispod 1,32, odnosno na kunu iznad 5,55.
Interes investitora za upis trezorskih zapisa Ministarstva financija Republike Hrvatske je na prošlotjednoj aukciji bio izuzetno velik. Ukupno je plasirano 746 milijuna kunskih i 100 milijuna eura valutnih trezoraca. Prinos na jednogodišnji kunski trezorski zapis je ostao nepromijenjen – 4,20 posto. Prinos na valutni trezorac s dospijećem jedne godine je pao za 10 bp na 3,25 posto.
Tečaj eura i kune se stabilizirao između 7,280 i 7,290.