07.12.2006.
Poduzetnička plaća
Što je poduzetnička plaća?
Pojednostavljeno, to je plaća koju si isplaćuje obrtnik-obveznik poreza na dobit. Pritom se ne radi o slobodnoj volji obrtnika-dobitaša, da li želi plaću ili ne, već se radi o obvezi obračunavanja doprinosa na tu plaću. Što bi rekli (za Državu): "Ne laje pas radi sela".
Što je to obrtnik-obveznik poreza na dobit?
To je obrtnik koji vlastitom voljom ili po sili zakona (Zakon o porezu na dobit) vodi knjige kao poduzeće i plaća poreze kao poduzeće.
Kada je obrtnik dužan prijeći sa poreza na dohodak na porez na dobit?
Onda kada je u prethodnom poreznom razdoblju ostvario ukupni primitak veći od 2 mil. kuna ili dohodak veći od 400 tisuća kuna ili zapošljava prosječno više od 15 radnika ili ima dugotrajnu imovinu vrijedniju od 2 mil. kuna. U čemu je glavna razlika između vlasnika poduzeća (d.o.o.) i vlasnika obrta? Vlasnik d.o.o.-a odgovara vjerovnicima do visine temeljnog kapitala i ne mora biti zaposlen u svojoj firmi, tj. ne mora plaćati doprinose, porez na dohodak i prirez. Vlasnik obrta, bez obzira da li je obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit, odgovara cjelokupnom vlastitom imovinom i dužan je plaćati doprinose, porez na dohodak i prirez. Da rezimiramo, biti vlasnikom obrta automatizmom znači mjesečno plaćati doprinose državi, bez obzira da li je obrtnik zaposlen u svom obrtu ili nije. Kod poduzeća to nije slučaj. Koje su specifičnosti poduzetničke plaće u odnosu na plaću temeljem radnog odnosa?
- ne postoji ugovor o radu jer su poslodavac i posloprimac ista osoba,
- ne plaća se doprinos za zapošljavanje,
- minimalna poduzetnička plaća utvrđuje se kao umnožak prosječne plaće i koeficjenta 1,1 i iznosi 6.818,90 kn (bruto-iznos). To je minimalna osnovica za izračun doprinosa. Koji doprinosi se plaćaju u vezi sa poduzetničkom plaćom?
- Mirovinsko osiguranje 20%, iz plaće (I stup 15% + II stup 5%),
- Zdravstveno osiguranje 15%, na plaću,
- Osiguranje od ozljeda na radu i profesionalnih oboljenja 0,5%, na plaću. Doprinosi se plaćaju državi kada i plaća, ali najkasnije do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Porez na dohodak i prirez obračunavaju se kao kod plaće temeljem radnog odnosa. Plaćanje poreza i prireza je vezano uz isplatu poduzetničke plaće. Ukoliko si poduzetnik ne isplaćuje plaću nije dužan plaćati porez i prirez. Za obračun poreza nije propisana minimalna osnovica.
Primjer: Obrtnik s prebivalištem u Zagrebu isplaćuje poduzetničku plaću u iznosu od 4.800,00 kn (bruto), što je manje od minimalne propisane poduzetničke plaće od 6.818,90 kn.
Izvještavanje prema državi. Pravilnikom o porezu na dohodak propisano je mjesečno podnošenje obrazaca IP i ID (do 15. u mjesecu za prethodni mjesec), s time da će za poduzetničku plaću trebati napraviti poseban ID (odvojen od djelatnika) zbog specifičnog identifikatora (3). Također postoji obveza podnošenja R-Sm obrasca do kraja mjeseca za prethodni mjesec, gdje se za poduzetničku plaću radi poseban R-Sm, odvojen od onoga za djelatnike.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Porezi i financije
Dohodak od imovine u 2025. godini
Dohodak od imovine odnosi se na prihode ostvarene iznajmljivanjem nekretnina i pokretnina te na dohodak od otuđenja nekretnina
Porezi i financije
Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a
Prag za PDV obveznike povećao se s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Ova promjena ima značajan utjecaj na mnoge porezne obveznike i zahtijeva pažljivo praćenje i prilagodbu