Početkom studenog se sastaje FED. Ukoliko gospodarski podaci iz SAD-a budu do tada bolji od očekivanja, tržišni akteri smatraju da FED možda odustane od novih mjera
Američka središnja banka je najavila nove mjere kojima planira dodatno pojačati već ionako vrlo ekspanzivnu monetarnu politiku. Američki dolar je zbog toga potonuo u odnosu na sve važnije svjetske valute.
Na euro je oslabio do 1,3700, što na kunu iznosi 5,32. Početkom studenog se sastaje FED. Ukoliko gospodarski podaci iz SAD-a budu do tada bolji od očekivanja, tržišni akteri smatraju da FED možda odustane od novih mjera. No, vjerojatnost da će se takav scenarij odigrati je vrlo mala.
Koliko su investitori okrenuti pokazateljima iz SAD-a pokazuje činjenica da tržište nije reagiralo na vijest o tome da Anglo Irish Bank treba prikupiti dodatni kapital od 3 milijarde eura do kraja godine, kako bi nastavila normalno poslovati. Euru nije naštetilo niti snižavanje kreditnog rejtinga Španjolske.
Američki dolar je oslabio i u odnosu na japanski jen. Vrijednost jena je skočila do 83,00 što je najviša razina u posljednjih petnaest godina. S probijanjem te razine povećava se vjerojatnost nove intervencije japanskih monetarnih vlasti na deviznom tržištu, zbog čega je daljnje jačanje jena ograničeno.
Britanska funta je u sličnoj situaciji kao i američki dolar, budući da Bank of England nastavlja s ekspanzivnom monetarnom politikom. Vrijednost funte je u odnosu na euro pala do 0,8700, što na kunu iznosi 8,44.
Na domaćem tržištu nešto veća potražnja za eurima od strane korporativnog i bankarskog sektora je uzrokovala jačanje eura na 7,30 za kunu.
Također, najavljeno je novo zaduživanje države u inozemstvu krajem listopada ili početkom studenog. Kamatne stope na međubankarskom tržištu su i dalje relativno niske i na kraće rokove se kreću oko 1 posto. Procjenjuje se da u sustavu ima oko 4 milijarde kuna viška