25.10.2007.
Politika "snažnog dolara"
Američka vlada i dalje stoji iza svoje krilatice "snažnog dolara", čak i sada kada se on nalazi na povijesno niskim razinama u odnosu na euro. Unatoč stalnoj "želji" za jakim dolarom nitko od analitičara ne očekuje da će Ministarstvo financija SAD uskočiti na tržište i zaustaviti pad američke valute. Svima je jasno da slab dolar uvelike pomaže američkom izvozu i jedan je od važnijih faktora koji drže američku ekonomiju podalje od recesije. Još od pada monetarnog sustava zlatnog standarda 1971. godine, administracija sadašnjeg predsjednika SAD g. Busha će najvjerojatnije biti prva koja nije direktno utjecala na vrijednost dolara na financijskom tržištu. Posljednji puta je Ministarstvo SAD "uskočilo" na devizno tržište krajem 2000. godine kada se spašavao slab euro (jak dolar), koji je tada bio na povijesno niskoj razini od 0,8400.
Sadašnji Ministar financija SAD g. Paulson postepeno je izmjenio smisao nekadašnje politike snažnog dolara, politikom dolara kao glavne rezervne valute. Ministarstvo financija SAD nije nigdje službeno istaknulo svoj odmak od politike snažnog dolara, no ako je američki dolar samo 48 sati nakon govora Ministra financija SAD g.Paulsona pao na povijesni minimum u odnosu na euro od 1,4350, tada je posve jasno da investitori više ne uzimaju retoriku "snažnog dolara" posve ozbiljno. Američki dolar je prošle godine oslabio za 8 posto, a ove godine je oslabio za dodatnih 7 posto zbog očekivanja analitičara da će Američka središnja banka nastaviti sa smanjivanjem kamatne stope kako bi izbjegli recesiju gospodarstva. Tržište se ipak drži jedne fraze koju g. Paulson zagovara, a odnosi se na devizne tečajeve, za koje g. Paulson smatra da moraju predstavljati fundamentalne pokazatelje gospodarstva. Onda je potpuno jasno da u situaciji velikog deficita, pada kamatne stope i kreditnih problema na tržištu hipoteka američki dolar pada. Inače, politiku" snažnog dolara" uveo je prethodni Ministar financija g. Rubin u vrijeme predsjedovanja g. Clintona.
On je pod krilaticom "snažan dolar" poticao američke potrošače i biznismene da kupuju uvozne proizvode jeftinije, te stvarao uvjete za smanjivanje inflacije i kamatne stope. Američki dolar je u petogodišnjem trendu slabljenja i prema mišljenju ekonomista potrebna je barem još jedna godina da se zaustavi rast deficita platne bilance, koji bi ove godine mogao biti oko 6 posto BDP. Zbog toga analitičari s velikom vjerojatnošću očekuju da će američki dolar još ove godine dosegnuti razinu 1,4550 u odnosu na euro.