Promjena metode utvrđivanja porezne osnovice
Najčešće do promjene metode utvrđivanja porezne osnovice dolazi kada obveznici poreza na dohodak, po sili zakona ili svojom voljom, prelaze u obveznike poreza na dobit. Kako se radi o potpuno različitom principu obračuna rezultata poslovanja i različitom postupku oporezivanja, kod ovakve situacije je realno očekivati znatne promjene u iznosu poreza na dobit u odnosu na porez na dohodak.
Naime, kod prijelaza u sustav poreza na dobit poduzetnik je dužan sastaviti početnu bilancu. Poreznu osnovicu poreza na dobit u prvoj godini poslovanja u sustavu poreza na dobit, osim dobiti ostvarene u tekućoj godini činit će i korekcija osnovice nastala kao posljedica promjene načina oporezivanja zarade. Tako će se ista uvećati za nenaplaćena potraživanja (bez PDV-a) iz prethodnih godina i za vrijednost zaliha zatečenih na početku godine, a umanjiti za neplaćene troškove prethodnih godina.
Treba naglasiti da obveznici poreza na dohodak porez na dohodak plaćaju po načelu blagajne tj. po načelu naplaćenih primitaka umanjenih za plaćene izdatke.
Obveznici poreza na dobit porez obračunavaju po načelu nastanka događaja (nastalih prihoda i rashoda) bez obzira da li su isti naplaćeni odnosno plaćeni. Razlika je i u stopi poreza koja je kod poreza na dobit jedinstvena (20%) bez obzira na visinu dobiti, dok kod poreza na dohodak dolazi do progresivnog oporezivanja (15%, 25%, 35%, 45%), ovisno o visini ostvarenog dohotka.
Tako je za očekivati da će obveznici poreza na dohodak koji posluju s velikom zaradom proći znatno povoljnije ukoliko prijeđu u obveznike poreza na dobit. No, u prvoj godini poslovanja u sustavu poreza na dobit treba računati na jednokratni porezni „udar“ od strane PDV-a (za siječanj) i poreza na dobit, ukoliko postoje velika nenaplaćena potraživanja i velike zalihe na dan 01.01. tekuće godine.
Sezonske djelatnosti
Kod sezonskih djelatnosti, poduzetnik može podnijeti zahtjev za utvrđivanjem različitih iznosa predujma poreza na dobit tijekom godine, ukoliko vansezonsko poslovanje ne može podnijeti plaćanje punog iznosa predujma tijekom cijele godine.
Novi poduzetnici
Novi porezni obveznici nisu obvezni plaćati predujmove poreza na dobit u prvoj godini poslovanja. To samo znači da će cijeli iznos poreza morati platiti u trenutku podnošenja prijave poreza na dobit. Ukoliko poduzetnik ipak procjeni da će mu biti lakše plaćati predujmove tijekom prve godine, on to može učiniti.
Kad je ostvaren gubitak u prethodnoj godini
Tada u tekućoj godini nema obveze plaćanja predujma poreza na dobit. Ako poduzetnik ima preplatu poreza na dobit, povrat poreza može ostvariti ukoliko podnese pisani zahtjev. No, povrat poreza moći će ostvariti tek po podnošenju prijave poreza na dobit za tekuću godinu (dakle, tek slijedeće godine).
30.03.2010.
Porez na dobit

Izdvojeni članci
Porezi i financije
Povećanje praga za ulazak u sustav PDV-a
Prag za PDV obveznike povećao se s 40.000,00 eura na 60.000,00 eura. Ova promjena ima značajan utjecaj na mnoge porezne obveznike i zahtijeva pažljivo praćenje i prilagodbu
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Ova godina donosi nekoliko prilika za produžene vikende i duže odmore uz minimalno korištenje godišnjeg odmora. Pogledajmo koje su to prilike i kako najbolje iskoristiti neradne dane u 2025. godini