Pravno i ekonomski gledano, patent predstavlja imovinsko pravo tj. imovinu u obliku prava. Ova formulacija je bitna za određivanje načina i postupka oporezivanja patenta.

Oporezivanje promatramo s tri aspekta:
1. oporezivanje zarade kod prodavatelja patenta,
2. porezni tretman (troška) kod kupca/korisnika patenta i
3. oporezivanje kupoprodaje patenta porezom na dodanu vrijednost.


1. Oporezivanje zarade

Kada je vlasnik patenta fizička osoba, govorimo o oporezivanju porezom na dohodak. Ukoliko se radi o pravnoj osobi (npr. poduzeću), govorimo o porezu na dobit.

Porez na dohodak
Dakle, kada je vlasnik patenta fizička osoba i kada ostvari dohodak po osnovi tog patenta, prodajom, naplatom licence i sl., prema Zakonu o porezu na dohodak, čl.27., morati će obračunati i platiti državi porez na dohodak od imovine i imovinskih prava.
Kada nastaje porezna obveza? Obveza nastaje s isplatom dohotka na žiro-račun vlasniku/prodavatelju patenta.
Tko plaća porez u tom slučaju? Isplatitelj dohotka, bez obzira što je obveznik poreza primatelj dohotka.
Koliko nas porez košta? Porez se plaća po stopi od 25%, bez obveze plaćanja drugih davanja (doprinosa). Po osnovi poreza na dohodak od imovine, za primatelja dohotka ne postoji obveza podnošenja porezne prijave na kraju godine.
Kako se porez obračunava? Po odbitku. Npr. ako ugovorena brutto-naknada (osnovica) iznosi 100.000 kuna, porez na doh.= 100.000 x 25% = 25.000 kn. Na žiro-račun bit će uplaćena netto-naknada od 75.000 kn.
Ukoliko je prodavatelj patent prethodno kupio od prijašnjeg vlasnika, porezna osnovica utvrđuje se kao razlika između prodajne i nabavne vrijednosti.

Porez na dobit
Kada je prodavatelj obveznik poreza na dobit, za prodani patent ili licencu izdat će fakturu, a prodajna vrijednost (bez PDV-a) će mu predstavljati prihod (npr. 100.000 kn). Troškovi istraživanja, patentiranja ili stjecanja patenta ne iskazuju se u trenutku nastanka (npr. 40.000 kn), već se iskazuju kao „nabavna vrijednost patenta“ i postepeno se amortiziraju (pretvaraju u trošak) kroz godine očekivane upotrebe patenta (npr. 20god. a amort. godišnje 5% a nakon 2 godine amortizacija = 40.000 x 5% x 2god.= 4.000 kn). U trenutku prodaje patenta, trošak od prodaje čini neamortizirana vrijednost patenta (40.000 – 4.000 = 36.000 kn). Dobit od prodaje patenta je razlika prihoda od prodaje patenta i troška njegove prodaje (100.000kn – 36.000kn = 64.000kn), a porez na dobit računa se po stopi od 20% i u primjeru iznosi 12.800 kn (64.000kn x 20%).


2. Porez na dodanu vrijednost

Ako je vlasnik patenta obveznik poreza na dodanu vrijednost, prilikom prodaje patenta na vrijednost patenta obračunat će PDV po stopi od 22%. Ako je kupac patenta inozemna pravna ili fizička osoba, domaći prodavatelj neće obračunati PDV na fakturi. Ako se radi o uvozu patenta, prilikom uvoza uvoznik će obračunati PDV i zatim si ga odbiti kao pretporez.