Osigurateljevi liječnici primjenom tablica invaliditeta na konkretne ozljede utvrđuju koliki je stupanj (postotak) trajnog invaliditeta nastao kod osiguranika
Naš čitatelj E.C. imao je težu prometnu nesreću za koju je sam kriv, a u kojoj je pretrpio teže ozljede, zbog kojih je bio na višekratnom liječenju i rehabilitaciji. Nakon dvije godine liječenje je završeno. Podnio je osiguratelju dokumentaciju radi isplate osigurnine po nekoliko polica osiguranja od posljedica nesretnog slučaja. Međutim, razočaran je tvrdnjom osiguratelja da mu je „...kao posljedica nesretnog slučaja utvrđen trajni invaliditet od 30 %, jer moj liječnik koji me liječio tvrdi da je invaliditet najmanje 60 % Da tužim ili ne?“
Pošto se radi o dobrovoljnim osiguranjima od nesretnog slučaja, prava i obveze stranaka regulirane su uvjetima osiguranja (ugovorom o osiguranju), čiji su sastavni dio i takozvane Tablice invalidnosti. Te tablice donosi osiguratelj i one predstavljaju popis posljedica pojedinih ozljeda osigurane osobe. U svakodnevnoj praksi osigurateljevi stručnjaci medicinske struke – liječnici primjenom navedenih tablica invaliditeta na konkretne ozljede utvrđuju koliki je stupanj (postotak) trajnog invaliditeta nastao kod osiguranika.
Naravno, osiguranik se ne mora složiti s takvom ocjenom osigurateljeva liječnika. No, prije tužbe mora ispoštovati tzv. klauzulu o vještačenju iz uvjeta osiguranja, kojom se obvezao da će pristati na tzv. postupak vještačenja. U tom postupku osiguratelj imenuje svoga vještaka, osiguranik imenuje svoga vještaka,koji će dati svoj nalaz i mišljenje o postotku trajnog invaliditeta. Tek ako se oni oko toga ne slože sporazumno imenuju treću osobu- vještaka koji će dati „ ...svoje stručno mišljenje samo u pogledu činjenica koje su među njima sporne i u granicama njihovih nalaza i mišljenja...“
Cilj ove klauzule jeste otkloniti prijepor o određenim činjenicama vezanim uz ozljede i njihove posljedice. Tek po završenom vještačenju nezadovoljni osiguranik, koji ne prihvaća mišljenje vještaka, može podnijeti tužbu nadležnom sudu.