U 2003. godini platio sam porez na promet nekretnina za nekretninu od 54 m2, nakon smrti moje tete po osnovi ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li prošao zastarni rok u kojem bih mogao tražiti povrat poreza jer mi je to prva nekretnina?
Iz Vašeg se pitanja može zaključiti da se radi o porezu na promet nekretnina koji ste platili na osnovi poreznog rješenja kojim je utvrđen ovaj porez kod prijenosa vlasništva nekretnine po osnovi ugovora o doživotnom uzdržavanju.
Prema Zakonu o porezu na promet nekretnina, osoba koja plati porez na promet nekretnina, kamate i sl. koji nije bila dužna platiti ima pravo na povrat plaćenog odnosno više plaćenog-preplaćenog poreza. Kako je u Vašem slučaju plaćen porez u svoti koja je utvrđena
poreznim rješenjem, ne postoji pravni odnos za povrat tog poreza.
Naime, pravo na povrat poreza postojalo bi jedino u slučaju da je porezno rješenje poništeno u žalbenom postupku ili pak da je plaćeni porez veći od utvrđenog poreza kada bi imali pravo na povrat više plaćenog iznosa poreza. Okolnost da se radi o stjecanju
prve nekretnine za čiji je prijenos vlasništva utvrđen porez, nije od utjecaja na naprijed navedeno.
Svoje eventualno pravo da budete oslobođeni od plaćanja ovog poreza po osnovu stjecanja prve nekretnine trebali ste tražiti u postupku utvrđivanja poreza u kojem je trebalo pružiti i sve potrebne dokaze da ispunjavate sve propisane uvjete za tu vrstu poreznog
oslobođenja. Pri tome napominjemo da je kupnja prve nekretnine samo jedan od propisanih uvjeta za to porezno oslobođenje, čija je svrha rješavanje vlastitog stambenog pitanja, jer trebaju biti ispunjeni i svi ostali (kumulativno) propisani uvjeti.
Ističemo kako su ovi savjeti samo informativne prirode, ograničeni načinom komunikacije, kao i prostorom koji nam je na raspolaganju za pružanje odgovora.
Neka od pitanja koja zaprimamo su posve konkretna, dok su druga općenita i paušalna, no i u jednom i u drugom slučaju nemoguće je u jednom odgovoru iscrpiti sve mogućnosti koje zakon i ostali propisi pružaju, osobito jer nemamo uvid u konkretnu dokumentaciju kojom podnositelji pitanja raspolažu. Za konkretne savjete koji će utjecati na Vaše odluke, predlažemo da se obratite izravno odvjetniku po svom izboru, pravniku, nadležnoj instituciji, sindikalnom pravniku ili sl.
Neki od odgovora u ovoj rubrici dani su još prije nekoliko godina, stoga postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na izmjene zakona ili sudske prakse.
RI-TELEFAX d.o.o., Rijeka ne snosi posljedice za eventualne odluke korisnika koje bi slijedile iz upotrebe pravnih i drugih savjeta izloženih na burza.com.hr .
Radio sam kod bosanskog poslodavca u Njemačkoj u razdoblju od 23. 5. 1992. do 30. 4. 1993., s prijavom u BiH. Međutim, poslodavac mi nije uručio ugovor o prekidu radnog odnosa niti je zatvorio staž u BiH. Tvrtka se raspala još dok sam boravio u Njemačkoj. Sada pokušavam ostvariti pravo na mirovinu u BiH, ali nadležna tijela ne žele nastaviti s obradom mog zahtjeva dok se to razdoblje ne „zatvori“ ili dok ne dostavim dokaze o zaposlenju. Takve dokaze, nažalost, nemam. Mogu li se odreći tog staža kako bih nastavio s procesom ostvarivanja mirovine? Kakva je praksa u Hrvatskoj?
Rođak mi se upisao na zemljište i prodao ga. Bili smo suvlasnici, svatko na ½ zemljišta. Međutim, prilikom pregleda na web stranici katastra, primijetio sam da je zemlja okrupnjena i podijeljena na nove čestice, a kao vlasnici su upisane meni nepoznate osobe. Gdje se mogu obratiti za pomoć?
Imam tri nenamjenska kredita koje sam samostalno podignuo, bez jamaca. Na sebi nemam nikakve imovine. Tijekom braka sam supruzi darovao tri stana, a od darovanja su prošle više od tri godine. U rujnu smo se supruga i ja rastali, a ja sada živim kod roditelja. Može li banka oduzeti stanove koje sam darovao bivšoj supruzi, s obzirom na to da su prošle tri godine?
Postavite pitanje
Vi pitate - Burza odgovara
Odgovaramo na pitanja iz područja poduzetništva, poreza, dionica, zapošljavanja, radnih odnosa, svih vrsta osiguranja... Da biste postavili pitanje, molimo Vas da ispunite obrazac.
Svakako prije provjerite je li na pitanje slično Vašem već odgovoreno, na pitanja za koja odgovor već postoji u rubrici nećemo odgovarati!