Globalno financijsko tržište polako ulazi u razdoblje optimizma. Sve veći broj investitora je uvjeren da je kriza financijskog tržišta pri kraju. Američki dolar je ojačao u odnosu na sve važnije svjetske valute. U odnosu na euro dolar je dosegnuo razinu od 1,5370, što je najviši tečaj u posljednja dva mjeseca. Tekući PCE indeks, kojeg FED prati kada razmatra inflatorna kretanja, izašao je viši od tržišnih očekivanja zbog čega su se smanjila očekivanja o daljnjem spuštanju kamate na dolar. Unatoč činjenici što američka ekonomija usporava osobna potrošnja u SAD-u je tijekom ožujka bila dvostruko veća nego što su to analitičari očekivali. Ipak, drugi pokazatelj koji se odnosi na povjerenje potrošača, izašao je u skladu sa općim stanjem američkog gospodarstva. Povjerenje potrošača je u SAD-u tijekom travnja palo na najnižu razinu u posljednjih pet godina. Ovo je već četvrti mjesec zaredom da navedeni pokazatelj bilježi pad.
Euro je dodatno oslabio nakon objave podatka o inflaciji u Eurozoni. Suprotno očekivanjima inflacija je pala i to sa 3,6 posto iz ožujka na 3,3 posto. Unatoč tome stopa inflacije je i dalje daleko iznad one koju je zacrtala Europske središnja banka od 2,00 posto. Podatak o aktivnosti u proizvođačkom sektoru Eurozone pokazao je da taj segment gospodarstva raste po najnižoj stopi u posljednje tri godine. Indeks aktivnosti proizvodnog sektora za mjesec travanj iznosi 50,7. Inače, vrijednost indeksa iznad 50,0 označava rast, dok vrijednost indeksa ispod 50,0 označava recesiju. Krajem tjedna bio je objavljen podatak o zaposlenosti u SAD-u. Tijekom travnja mjeseca u SAD je posao izgubilo 20,000 Amerikanaca, manje od tržišnih očekivanja koja su se kretala oko 80,000. Stopa nezaposlenosti je pala s prijašnjih 5,1 na 5,0 posto.
Američka središnja banka je još jednom smanjila kamatnu stopu na dolar, ovaj puta za 25 b.p. na 2,00 posto. Izvješće nakon sjednice pokazalo je zabrinutost čelnih ljudi Američke središnje banke zbog pogoršane situacije na financijskom tržištu, kontrakcije na tržištu nekretnina i sve lošijih pokazatelja sa tržišta rada. S druge strane, u izvješću se također spominje problem inflacije, odnosno rastućih cijena nafte i hrane. Analitičari smatraju da bi FED mogao još jednom tijekom ljeta smanjiti kamatnu stopu na dolar. Nakon toga se očekuje oporavak američke ekonomije zbog čega se tijekom prve polovice 2009. godine očekuje rast kamate na dolar do 2,50 posto. Zbog toga se 2009. godina među analitičarima gleda kao godina u kojoj bi trebalo doći do oporavka američkog dolara.