- Prva procjena bruto društvenog proizvoda SAD-a za prvi kvartal ove godine pokazuje rast američke ekonomije od 3,00 posto. Pozitivni signali iz realne ekonomije su se pretočili i u cijenu dolara koji je još jednom dosegnuo višegodišnji maksimum u odnosu na euro od 1,2150
Vrijednost indeksa povjerenja potrošača u SAD-u već treći mjesec uzastopce raste. Unatoč tome što vlada velika volatilnost na Wall Streetu i što dužnička kriza u Europi prijeti oporavku svjetske ekonomije, Amerikanci su izrazito optimistični.
Indeks je za svibanj dosegnuo vrijednost 63,3 što je porast u odnosu na travanj kada je vrijednost indeksa bila 57,7. Vrijednost indeksa je još uvijek ispod razine 100 koja razdvaja optimizam i rast od pesimizma i stagnacije. Inače, potrošači su vrlo bitan segment američke ekonomije, a njihova potrošnja čini gotovo dvije trećine ukupne gospodarske aktivnosti SAD-a.
Sektor proizvodnje i tržište nekretnina u SAD-u također bilježe pozitivne pomake. Narudžbe za dugotrajnom imovinom su tijekom travnja povećane za 2,9 posto, dok su analitičari očekivali porast od 1,3 posto. Na godišnjoj razini podatak izgleda još bolje, količina narudžbi je povećana za 21,6 posto. Tijekom istog mjeseca u SAD-u je prodano 504.000 novih stambenih objekata, što predstavlja skok na mjesečnoj razini od 14,8 posto.
Prva procjena bruto društvenog proizvoda SAD-a za prvi kvartal ove godine pokazuje rast američke ekonomije od 3,00 posto. Pozitivni signali iz realne ekonomije su se pretočili i u cijenu dolara koji je još jednom dosegnuo višegodišnji maksimum u odnosu na euro od 1,2150.
Australski dolar, nakon vrlo jake korekcije sa 1,40 na 1,54 u odnosu na euro, prošli tjedan je vratio dio prijašnje vrijednosti, te je ojačao do 1,46. Rast može najviše zahvaliti Kini. Naime, kineske vlasti su izjavile kako će i dalje diverzificirati svoje devizne rezerve u ostale valute, što su analitičari protumačili na način da su kineske vlasti i dalje voljne prihvatiti rizičnije investicije, odnosno da neće smanjivati svoje pozicije u eurima. Na domaćem tržištu uravnotežena ponuda i potražnja deviza rezultirala je stabilnim trgovanjem oko tečaja 7,2700 za euro.