Prema čl. 67. st. 2. Zakona o radu (N.N. 149/09, 61/11), „poslodavac ne smije tražiti bilo kakve podatke o ženinoj trudnoći, osim ako radnica osobno zahtijeva određeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica“


Trudne radnice spadaju uposebno zaštićene kategorije radnika. Trudna radnica dužna je u roku od 30 dana obavijestiti poslodavca o svojem stanju trudnoće te poslodavcu dostaviti potvrdu nadležnog liječnika specijalista ginekologa o svojoj trudnoći. Propust da o trudnoći obavijesti poslodavca ide na štetu radnice. Ako radnica uredno izvršava svoje obveze preuzete ugovorom o radu, poslodavac nema osnova tražiti podatke o njenoj trudnoći, zakon mu to zabranjuje. Prema čl. 67. st. 2. Zakona o radu (N.N. 149/09, 61/11), „poslodavac ne smije tražiti bilo kakve podatke o ženinoj trudnoći, osim ako radnica osobno zahtijeva određeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica.“ U tom smislu treba tumačiti Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (N.N. 85/08, 34/11).

Zaposleni roditelj koji tijekom korištenja prava iz roditeljstva namjerava mijenjati način korištenja prava, obvezan je najmanje 30 dana prije nastanka te promjene ili prije ponovnog uspostavljanja neiskorištenog pripadajućeg prava, pisano obavijestiti poslodavca o toj namjeri. O prihvaćanju zahtjeva poslodavac daje pisanu izjavu, odnosno suglasnost zaposlenom roditelju.

Zakonom određen rok od 30 dana objektivno je dovoljan za priznanje prava , pa i traženje eventualne zamjene drugom radnicom ili premještanje trudnice na druge poslove. Poslodavac u tom postupku dolazi do podataka kada će i kako radnica koja je trudna započeti koristiti pravo, kako bi mogao organizirati rad sa što manje štetnih posljedica.

Poslodavac je ograničen u prikupljanju podataka o trudnoći radnice jer to zadire u njenu privatnost i osobni život. Osobni podaci mogu se prikupljati u svrhu s kojom je radnik upoznat, svrha mora biti izričito navedena u zahtjevu za prikupljanje podataka i mora biti zasnovana na zakonu. Suprotno navedenom smatra se nezakonitim. Obrada tih podataka radnika dopuštena je isključivo u svrhu za koju su prikupljeni. Poslodavac nema pravo odmah po saznanju za trudnoću radnice od nje tražiti podatke kada će i koliko izbivati s posla, ima li namjeru koristiti rodiljni dopust u cijelosti, hoće li nakon toga koristiti roditeljski dopust i sl.

Evidencije se vode na temelju prijave podataka, a svaku promjenu podataka neophodnih za ostvarivanje određenih prava, radnik je dužan u roku od 8 dana prijaviti.

Također, važno je napomenuti da prema Zakonu o zabrani diskriminacije (N.N. 85/08), najgrubljim oblikom izravne diskriminacije prilikom zapošljavanja i rada trebalo bi smatrati poduzimanje bilo kakvih postupaka vezanih za utvrđivanje činjenice ili otklanjanje trudnoće buduće radnice. Samo ono testiranje na trudnoću na koje pristane radnica nije protuzakonito.