Nezaposlenoj ženi evidentiranoj na Zavodu pravo na novčanu naknadu produžuje se do ispunjavanja uvjeta godina starosti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu, ako ispunjava uvjet ostvarenog mirovinskog staža


U Narodnim novinama br. 25/12 objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju. Stupio je na snagu 7. ožujka 2012. godine. Navedeni Zakon donesen je po hitnom postupku. Realno, prava su smanjena. Nezaposlene osobe imaju pravo, ali i obvezu, da u službama u Područnim uredima provjere stanje, ažuriraju dokumentaciju, eventualno podnesu zahtjeve, da bi nastavili s ostvarivanjem stečenih prava ili pak ostvarili novo pravo. Najbolje se savjetovati sa stručnim službama u Zavodu. Nezaposlenost je najveći socijalni problem u državi, koji se ne može riješiti izmjenama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i smanjivanjem prava nezaposlenima. To će veliki broj nezaposlenih dovesti u teže socijalno stanje, a „siva ekonomija“ će se povećati.

Nezaposlenom osobom smatra se osoba sposobna ili djelomično sposobna za rad, u dobi od 15 do 65 godina, koja nije u radnom odnosu te aktivno traži posao i raspoloživa je za rad, a ne ostvaruje poseban primitak odnosno dohodak veći od prosječne isplaćene novčane naknade u prethodnoj kalendarskoj godini (prema podacima središnjeg registra osiguranika).

Prosječna  isplaćena novčana naknada za vrijeme nezaposlenosti u 2011. godini iznosila je 1.565,07 kn.

Nezaposlenom osobom ne smatraju se predsjednik ili član uprave društva, bez obzira jesu li u radnom odnosu. Također, ne smatraju se nezaposlenom osobom one osobe koje imaju registrirano trgovačko društvo, obrt ili udjel više od 25% u pravnoj osobi, koje su osigurane po posebnim propisima, koje su korisnici mirovine, redovni učenici ili studenti. O tome  je nezaposlena osoba dužna potpisati izjavu prilikom prijave na evidenciju nezaposlenih. Zavod će prestati voditi evidenciju nezaposlene osobe ako nastupi bilo koji od navedenih razloga.

Nezaposlene osobe koje steknu pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, osiguravaju kakav takav minimum za zadovoljavanje elementarnih životnih potreba. Oni to pravo ostvaruju prema Rješenju Zavoda donesenom prema Zakonu o općem upravnom postupku. Ovdje vrijedi pravilo - što je prethodni  radni odnos bio duži, to je i period primanja novčane naknade duži.

Ponovno prijavljivanje je postroženo i  može se ostvariti po proteku 6 mjeseci od prethodnog brisanja. Postroženi su uvjeti i razlozi obustave i prestanka prava na novčanu naknadu.

Promijenjene su odredbe o obrazovanju nezaposlenih. Nezaposlena osoba kojoj za vrijeme obrazovanja prestane pravo na novčanu naknadu, umjesto toga prima novčanu pomoć do kraja obrazovanja (oko 1.125,60 kn), troškove prijevoza, hranarinu, troškove zaštitne odjeće i obuće i drugo. Ako je osoba korisnik novčane naknade te naknadu zadržava za vrijeme obrazovanja, nema druga prava.

Posebna prava odnose se na jednokratnu naknadu i novčanu pomoć nezaposlenoj osobi koja sama ili putem Zavoda nađe posao izvan mjesta prebivališta (putni, selidbeni i drugi troškovi). Visinu naknade utvrđuje Upravno vijeće  Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Nezaposlenoj ženi  evidentiranoj na Zavodu pravo na novčanu naknadu produžuje se do ispunjavanja uvjeta godina starosti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu, ako ispunjava uvjet ostvarenog mirovinskog staža propisanog Zakonom o  mirovinskom osiguranju (u 2012. godini, ženi treba 15 godina mirovinskog staža i 60 godina i 6 mjeseci života).