21.04.2005.
Pravila korektnog postupanja kod rješavanja šteta iz osiguranja
4. Otkrivanje i sprečavanje prijevara - strah od prijevara jedan je od razloga opreza i otezanja osiguratelja. Upravo stoga ovo Pravilo traži od osiguratelja da se organiziraju, postave i educiraju službu i opremu, kako bi sprečavali moguće prijevare, a što je i u interesu osiguranika/oštećenika, kojega kod prijave štetnog događaja upoznavaju s posljedicama lažnih i namještenih prijava. naime, u interesu je svih da se spriječe prijevare i pranje novca, ali njihovo sprečavanje ne smije biti na štetu (otezanje) osiguranika/oštećenika.
5. Procjena štete - Osiguratelj može koristiti svoje metode procjene, no, svaka metoda procjene mora biti pravedna i, što je jako važno, dosljedna, nediskriminirajuća. Kada je šteta procijenjena osiguratelj je osiguraniku/oštećeniku dužan predati-poslati kopiju procjene na temelju koje se određuje iznos naknade štete.
6. Rješavanje odštetnog zahtjeva - službe koje rješavaju odštetni zahtjev moraju biti stručno osposobljene (edukacija unutar društva i izvan njega), redovna interna kontrola nad svim štetama koje nisu u potpunosti isplaćene i to u svim fazama postupka rješavanja odštetnog zahtjeva. Osiguratelj ne smije tajiti odredbe o pokriću temeljem police osiguranja vezane uz odštetni zahtjev, dakle, ne smiju zlorabiti neznanje osiguranika/oštećenika. Ona također ne smiju odgovarati osiguranika/oštećenika od korištenja usluga kvalificiranih zastupnika (odvjetnika ili agencija), ne smiju pokušati isplatiti manju štetu od one na koju podnositelj zahtjeva ima pravo; kada uslijedi konačna isplata ili ponuda za nagodbu osiguratelj će osiguraniku/oštećeniku objasniti na što se odnosi isplata ili nagodba, te po kojoj osnovi je jedna ili druga obračunata. Uz to - osiguratelj je svaku svoju odluku obvezan pravdati priloženim dokumentima. Ako je odštetni zahtjev odbijen, otvoreno se mora podnositelju reći pravna podloga odbijanja. Isto se odnosi i na slučaj kad je odšteta koja se nudi manja od zatraženog iznosa.
7. Rješavanje odštetnog zahtjeva u primjerenom roku - rokovi su određeni propisom i valja ih poštivati. Kada osiguranik/oštećenik podnese odštetni zahtjev bit će u primjerenom roku obaviješten da li je zahtjev prihvaćen ili odbijen. Osiguratelj će nastojati što je brže moguće obraditi odštetni zahtjev, a o razlozima ev. kašnjenja obavijestiti će osiguranika/oštećenika. Pravilo podsjeća da je brza likvidacija i davanje točnih i kvalitetnih informacija o njemu osiguraniku/oštećeniku ključni elemenat konkurentnosti između osiguratelja. Nakon obrade i likvidacije, odnosno sporazuma o iznosu naknade, isplata mora uslijediti u primjerenom roku.
8. Žalbe i rješavanje sporova - kada osiguranik/oštećenik podnese žalbu na odluku osiguratelj je dužan u primjerenom roku potvrditi primitak žalbe. Podnositelju žalbe objasniti će se daljnji postupak s njegovom žalbom. Nakon toga brzo i pravedno postupiti po žalbi, te redovito obavještavati podnositelja žalbe o njenom statusu. Sve završava konačnim pismenim odgovorom u primjerenom roku. Naravno, sve ovo se odnosi na interni žalbeni postupak, kojega su osiguratelju dužni organizirati i s njegovim procesom upoznati svoje klijente.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez