Svježe voće i povrće perite tek prije konzumacije te ih držite odvojene jedne od drugih, voće u jednom, povrće u drugom pretincu. Voće ispušta plin etilen koji pospješuje zrenje, pa se povrće brže kvari u njegovoj blizini


Prema istraživanju Sveučilišta u Arizoni, prosječna američka obitelj godišnje baci hrane u vrijednosti od 600$ (skoro 3.000 kn). S obzirom da za Hrvatsku ne postoje slični podaci, možemo samo pretpostaviti da je vrijednost slična, no, svatko iz osobnog iskustva zna da se zaista puno hrane baca, obično zbog neadekvatnog čuvanja i isteka roka trajanja.

Da biste tome doskočili, dovoljno je na vrijeme konzumirati hranu te ju držati u adekvatnim uvjetima. U tome vam mogu pomoći neki od sljedećih savjeta:
Maslinovo ulje držite u tamnim posudama podalje od topline i izvora svjetla kako bi oduže ostalo svježe.  Namirnice poput brašna, žitarica, krekera, tjestenine čuvajte u hermetički zatvorenim posudicama jer se na otvorenom u njima lako mogu udomiti razni insekti te mogu pokupiti vlagu.
 
Namirnice koje se brzo kvare poput mlijeka, svježeg sira, mesa i ribe držite u stražnjem dijelu frižidera i na donjim policama jer je tamo temperatura postojana. Isto vrijedi i za jaja, nemojte ih držati u vratima frižidera – duže će potrajati držite li ih u originalnom pakiranju dublje u frižideru. 
Začine držite podalje od topline i vlage, drugim riječima, nemojte ih držati blizu štednjaka. 

Svježe voće i povrće perite tek prije konzumacije te ih držite odvojene jedne od drugih, voće u jednom, povrće u drugom pretincu. Voće ispušta plin koji pospješuje zrenje pa se povrće brže kvari u njegovoj blizini. Rajčice, tikve i tropsko voće držite na sobnoj temperaturi jer će duže potrajati, a okus će im biti bolji.
Gljive do korištenja držite u originalnom pakiranju, a nakon otvaranja premjestite ih u obične papirnate vrećice.

I na kraju, nekoliko riječi o rokovima trajanja. Mnogo ljudi bacit će namirnicu kojoj je istekao rok trajanja ni ne provjerivši je li se uistinu pokvarila, što nije nužno. Ako proizvod niste otvarali, vrlo vjerojatno je još iskoristiv i nakon što mu je istekao rok trajanja, s čime se slažu i mnogi znanstvenici. Umjesto u datum na proizvodu, naučite se pouzdati u svoj vlastit njuh i okus – to je bez sumnje najsigurniji način da saznate je li se nešto zaista pokvarilo.