Trideset godina radim na istom radnom mjestu u privatnoj firmi kojoj su se mijenjali vlasnici i imena. Zapravo je to ista firma, isto radno mjesto, ali u radnoj knjižici su mi navedena tri različita imena tvrtke. Imam li pravo na otpremninu za svih trideset godina rada ili samo za rad u zadnjoj firmi?


Pravo na otpremninu utvrđuje Zakon o radu (N.N. 149/09), skoro jednako kao i Zakon o radu koji se primjenjivao od 1996. do 2009. Dva su bitna uvjeta za pravo na otpremninu, u slučaju da poslodavac daje otkaz ugovora o radu radniku, ako radnik nije za to kriv. To su: ugovor o radu na neodređeno vrijeme i rad kod poslodavca (istoga) najmanje dvije godine.

Otpremnina se određuje prema godinama prethodnoga staža, ili kako Zakon u članku 119. st.1. kaže: "s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem". Bez uvida u cjelokupnu dokumentaciju ne možemo reći da li su sva "nova" poduzeća pravni slijednici prvoga u kome ste se zaposlili prije 30 godina. Što se visine otpremnine tiče, Zakon o radu utvrđuje "minimum" i "maksimum".

Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti, u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca. Ukupan iznos otpremnine ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

Taj iznos može biti i veći ako je tako utvrđeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Sve to treba vidjeti, pročitati, utvrditi i izračunati, a onda se obratiti poslodavcu sa zahtjevom ako vam i kada vam, bez vaše krivnje, prestane radni odnos.