• Promet u maloprodaji u SAD-u je tijekom srpnja pao za 0,1 posto, dok su analitičari očekivali rast od 0,8 posto. Dok se ne vrati povjerenje potrošača neće biti veće potrošnje, a samim time ni jačeg gospodarskog rasta


Početkom prošlog tjedna euro je u odnosu na dolar lagano jačao, te je sredinom tjedna dosegnuo tečaj od 1,43 dolara za euro. Jačanje eura nije bilo dužeg vijeka jer su već krajem tjedna uslijedili nešto lošiji gospodarski pokazatelji zbog kojih su investitori napustili rizične pozicije, te su usmjerili svoje investicije ka sigurnim lukama. Zbog toga je došlo do pada burzovnih indeksa, a ojačali su američki dolar i japanski jen.

Dolar je u odnosu na euro ojačao do 1,4050. Očigledno je da su investitori bili previše optimistični, te da se oporavak svjetskog gospodarstva neće odvijati prema zamišljenoj dinamici. Indeks potrošačkih cijena u euro zoni je tijekom srpnja pao za 0,7 posto, nešto više od tržišnih očekivanja koja su predviđala pad inflacije od 0,6 posto. Pad potrošačkih cijena je prvenstveno uzrokovan padom cijena energenata.

Kada se izuzmu volatilne cijene energenata i hrane dobije se podatak o rastu potrošačkih cijena od 1,3 posto. Analitičari su povezali pad cijena s porastom nezaposlenosti, a već duže vrijeme upozoravaju na opasnost od deflacije. Na to se osvrnuo predsjednik Europske središnje banke Trichet izjavivši da deflacija ne prijeti gospodarstvu eurozone, te da do kraja godine očekuje pozitivnu stopu inflacije.

U uvjetima deflacije, potrošači smanjuju (odgađaju)  potrošnju, dok poduzeća zbog konstantnog pada cijena ostvaruju manje profite. Indeks kojim se mjeri povjerenje (raspoloženje) potrošača u SAD-u za  kolovoz iznosi 63,2, dok su analitičari očekivali 68,5, čime su dodatno pojačana razmišljanja da je optimizam bio preuranjen. Promet u maloprodaji u SAD-u je tijekom srpnja pao za 0,1 posto, dok su analitičari očekivali rast od 0,8 posto. Dok se ne vrati povjerenje potrošača neće biti veće potrošnje, a samim time ni jačeg gospodarskog rasta. Hrvatska kuna je kroz čitav tjedan iz dana u dan lagano jačala u odnosu na euro. Razlog tomu analitičari vide u vrlo dobrom turističkom kolovozu, te u smanjenoj korporativnoj potražnji za devizama zbog godišnjih odmora. Tečaj se kretao od 7,34 do 7,31 kuna za euro.