Prevencija se sastoji u tome da se nakon 50. godine života barem jednom godišnje otiđe kod urologa i urade osnovne laboratorijske pretrage i PSA. Tu pripada i stalno praćenje simptoma

 

Prije nastavka o povećanju prostate, treba reći još nekoliko riječi o mogućim komplikacijama kod dužeg stanja ove promjene.

Navest ćemo samo osnovne komplikacije, a to su:

  • infekcija urinarnog trakta
  • krv u urinu
  • nastanak kamenaca
  • poremećaji cjelokupnog sustava provođenja mokraće iz bubrega u mjehura
  • nakon dužih, a neuočenih simptoma može doći do potpunog zatajivanja rada bubrega
  • poremećena funkcija mjehura
  • pogoršanje općeg stanja organizma s jakim bolovima u predjelu mjehura i cjelokupnog urinarnog sustava, praćeno s povišenom temperaturom i groznicom

 

Kod bilo kojeg simptoma koje smo naveli, pa bio on i najmanjeg inteziteta, potrebno se javiti urologu.

Prije je osnovni pregled bio, nakon anamneze, pipanje prostate prstima kroz anus, pregled urina i eventualno RTG snimak urinarnog trakta. Danas se sve više koriste metode pregleda putem ultrazvuka. Pored standardnih laboratorijskih nalaza krvi i urina, uzima se i PSA (specifičan antigen koji govori o stanju promjena strukture prostate). Normalne vrijednosti se mijenjaju od metode do metode laboratorija i starosne strukture ispitanika. Standardi su da vrijednosti PSA budu manji od 4 ng/ml. PSA marker je pozitivan i kod svakog tumora prostate (beninignog i malignog), ali i kod upalnih promjena iste.

Kada govorimo o prevenciji, onda se ona sastoji u tome da se nakon 50. godine života barem jednom godišnje otiđe kod urologa i urade osnovne laboratorijske pretrage i PSA. Tu pripada i stalno praćenje možebitnih simptoma o kojima smo već govorili. I kod problema s prostatom važi staro pravilo da je potrebno što prije utvrditi njeno stanje i, ako postoje odstupanja od normalnoga. primjeniti što prije adekvatne medicinske mjere.

Osnovni pristup liječenju se dijeli na konzervativni i kirurški, a najčešće je to kombinacija ovih dviju metoda.

Konzervativna metoda započinje s promjenom načina života, prehrane. Tu se prije svega misli na izbacivanje alkohola, kave, gaziranih pića, čuvanje od promjena lokalne temperature (sjedenje na hladnom, presvlačenje mokrog donjeg rublja i slično).

Što se tiče lijekova, u našim člancima nije praksa da dajemo terapiju bez osobnog pregleda. Mišljenja sam da je najvažnije da urolog utvrdi stanje i kod lakših slučajeva uglavnom se daju dvije vrste lijekova. Tu se koriste i biljni pripravci u dogovoru s fitoterapeutom.

Kada se ovim metodama ne uspije postići adekvatan rezultat, onda dolazi do indikacija za operativni zahvat.

Kod velikog uvećanja prostate još se uvijek koristi klasična metoda vađenja cjelokupne prostate (dobro je što se ova metoda koristi sve rjeđe). Druga znatno manje invazivna metoda  (TUR) je da se do prostate dođe kroz penis te da se odstrani dio prostate koji pritišće na mokraćovod te se omogući olakšano mokrenje, što je i osnovni cilj. Kod malignih oboljenja liječenje je znatno kompliciranije i teže.

Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na: [email protected]