- Ukoliko student ostvaruje primitke kod više poslodavaca, dužan je svakom isplatitelju dostaviti dokumentaciju (potvrdu) o isplatama kod ostalih isplatitelja
Koji primici učenika i studenata su oslobođeni poreza na dohodak?
1. Nagrade (naknade) učenicima srednjih škola za vrijeme praktičnog rada i naukovanja do svote 1.600 kuna, uz uvjet da poslodavac sa školom ili učilištem ima potpisan ugovor o upućivanju na obvezan praktični rad ili naukovanje. Pritom je moguće u jednom mjesecu bez poreza isplatiti naknadu za više mjeseci, tako da naknada ne prelazi po mjesecu više od 1.600 kuna (npr. 3.200 kn za dva mjeseca naukovanja). Ukoliko učenik praksu obavlja kod više poduzetnika u istom mjesecu, ukupno isplaćen iznos neoporeziv je do iznosa od 1.600 kuna, a učenik je dužan svakom isplatitelju dostaviti dokumentaciju (potvrdu) o isplatama kod ostalih isplatitelja.
Ukoliko je mjesečni primitak veći od navedenog, npr. 2.000 kuna, na razliku od 400 kuna (2.000 kn – 1.600 kn) obračunava se porez na dohodak od 25% i prirez (ovisno o mjestu gdje je učenik prijavljen). Prema čl.62. Zakona o doprinosima na obvezna osiguranja, isplata drugog dohotka učenicima i redovnim studentima, po ovoj osnovi nema obveze uplate doprinosa.
Primjer obračuna za bruto primitak od 2.000 kn: 2.000 kn – 1.600 kn (neoporezivo) = 400 kn – 100 kn (25% poreza na dohodak) – 0 kn (ako je prirez 0%) = 300 kn + 1.600 kn = 1.900 kn za isplatu učeniku. Porez i prirez (u primjeru 100 kn) državi plaća poslodavac.
2. Nagrade učenicima i studentima osvojene na natjecanjima u sklopu obrazovnog sustava i organiziranim školskim i sveučilišnim natjecanjima u potpunosti su oslobođene plaćanja davanja državi.
3. Primici učenika i studenata na redovitom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga oslobođeni su plaćanja poreza na dohodak i prireza do svote od 50.000 kn godišnje, s time da se prema čl. 4. Zakona na isplate obračunava: 5% doprinos za mirovinsko osiguranje I. stup i 0,5% doprinos za mirovinsko osiguranje II. stup. U računicu treba uzeti i proviziju studentske udruge. Isplatitelji su dužni isplaćivati primitke isključivo na žiro-račun studenata.
Ukoliko student ostvaruje primitke kod više poslodavaca, dužan je svakom isplatitelju dostaviti dokumentaciju (potvrdu) o isplatama kod ostalih isplatitelja.
Ukoliko godišnji primici premašuju neoporezivih 50.000 kn, više isplaćeni iznos predstavlja drugi dohodak i oporezuje se stopom poreza na dohodak od 25% i prirezom, a uz navedene doprinose za mirovinsko osiguranje od 5,5% poslodavac plaća i doprinos za zdravstveno osiguranje od 15%.
4. Stipendije učenicima i studentima za redovito školovanje na srednjim, višim i visokim školama i fakultetima, do svote od 1.600 kuna mjesečno. Ukoliko mjesečni iznos stipendije bude veći od navedenog, isplatitelj je dužan obračunati porez na dohodak od 25% i prirez, bez obveze obračunavanja doprinosa.
Stipendije studenata za redovito školovanje koje se isplaćuju iz proračuna RH u potpunosti su oslobođene davanja državi, bez ograničenja u iznosu.
Sportske stipendije koje se prema posebnim propisima isplaćuju sportašima za njihovo sportsko usavršavanje oporezuju se ovisno o statusu sportaša.