29.07.2015.
Problematika obveznog osiguranja članova uprave
Nedavno se među poduzetnicima proširila priča vezana za problematiku obveznog osiguranja članova uprave. Iako ne poznajem konkretne slučajeve, Porezna uprava je fizičkim osobama, ovisno o slučaju, poslala rješenja za dodatnim podmirivanjem doprinosa za obvezna osiguranja.
Naime, prema odredbama Zakona o mirovinskom i zdravstvenom osiguranju te Zakona o doprinosima, članovi uprava koji nisu u sustavu obveznih osiguranja, obvezni su se samostalno osigurati na temelju rješenja Porezne uprave na osnovicu od 7.943,00 kn utvrđenu za 2015. godinu, odnosno podmirivati obvezne doprinose u ukupnoj svoti od 2.954,80 kn mjesečno.
Sukladno Zakonu o doprinosima, osobom koja ima uređen status osiguranika smatra se fizička osoba koja je kod nositelja obveznih osiguranja prijavljena ili je trebala biti prijavljena kao osigurana osoba s osnove obveznog osiguranja za koju je propisana obveza doprinosa. U prijevodu - koja je zaposlena. Stoga, članovi uprave koji su u radnom odnosu u nekom drugom društvu (dobivaju plaću) ili obavljaju samostalnu djelatnost (obrt, slobodno zanimanje, osobe koje obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva, bilo da su obveznici poreza na dohodak ili dobit) imaju već uređeno obvezno osiguranje i plaćaju doprinose, prema ovoj osnovi nisu se obvezni osigurati.
Član uprave koji je istovremeno i zaposlen u društvu prijavljen je na obvezna osiguranja i ostvaruje ugovorenu plaću prema kojoj se obračunavaju i plaćaju doprinosi za obvezna osiguranja. Bruto plaća svakog radnika, pa tako i člana uprave, utvrđuje se u skladu s odredbama Zakona o radu, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu te drugim aktima koji uređuju prava radnika.
S obzirom da prethodno navedeni akti uređuju plaće, mišljenja sam da članovi uprave visinu svoje plaće mogu urediti prema istima, vodeći računa da ona iznosi najmanje visinu minimalne plaće utvrđene za puno radno vrijeme (3.029,55 kn u 2015. godini), a nikako osnovicu propisanu za slučaj kada nisu uopće u sustavu obveznih osiguranja (7.943,00 kn).
Prema svemu navedenome, neprimjerena je obveza koja proizlazi iz nespretno napisanih odredaba Zakona o zdravstvenom osiguranju, a na temelju koje bi članovi uprave koji su u radnom odnosu u društvu u kojem obavljaju navedenu funkciju, osim doprinosa za obvezna osiguranja koji se podmiruju temeljem njihove plaće, još dodatno trebali podmirivati i doprinos za zdravstveno osiguranje jer nisu zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u RH ili drugoj državi članici EU (čl. 7. st.1. toč. 4. Zakona o zdravstvenom osiguranju).
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene