Neprimjerena je obveza koja proizlazi iz nespretno napisanih odredaba Zakona o zdravstvenom osiguranju prema kojoj članovi uprave koji su u radnom odnosu u društvu, osim doprinosa za obvezna osiguranja temeljem njihove plaće, dodatno trebaju podmiriti i doprinos jer nisu zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe.


Nedavno se među poduzet­nicima proširila priča vezana za problematiku obveznog osi­guranja članova uprave. Iako ne poznajem konkretne sluča­jeve, Porezna uprava je fi­zič­kim osobama, ovisno o slučaju, poslala rješenja za dodatnim podmirivanjem doprinosa za obvezna osiguranja. 

Naime, prema odredbama Zakona o mirovinskom i zd­rav­­stvenom osiguranju te Za­kona o doprinosima, članovi uprava koji nisu u sustavu ob­veznih osiguranja, obvezni su se samostalno osigurati na te­melju rješenja Porezne up­ra­ve na osnovicu od 7.943,00 kn ut­vrđenu za 2015. godinu, od­no­sno podmirivati obvezne do­prinose u ukupnoj svoti od 2.954,80 kn mjesečno. 

Sukladno Zakonu o doprinosima, osobom koja ima ure­đen status osiguranika smatra se fizička osoba koja je kod no­sitelja obveznih osiguranja prijavljena ili je trebala biti prijavljena kao osigurana oso­ba s osnove obveznog osiguranja za koju je propisana ob­veza doprinosa. U prijevodu - koja je za­poslena.  Stoga, čla­novi up­rave koji su u radnom odnosu u nekom drugom društvu (do­bivaju plaću) ili obavljaju sa­mostalnu djelatnost (obrt, slobodno zanimanje, osobe koje obavljaju djelatnost poljopriv­rede i šumarstva, bilo da su ob­veznici poreza na dohodak ili dobit) imaju već uređeno ob­vezno osiguranje i plaćaju do­prinose, pre­ma ovoj osnovi nisu se ob­vez­ni osigurati.

Član uprave koji je istovremeno i zaposlen u društvu prijavljen je na obvezna osigura­nja i ostvaruje ugovorenu plaću prema kojoj se obračunavaju i plaćaju doprinosi za obvezna osiguranja. Bruto plaća svakog radnika, pa tako i člana uprave, utvrđuje se u skladu s odredbama  Zakona o radu, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu te dru­gim aktima koji uređuju prava radnika. 

S obzirom da prethodno navedeni akti uređuju plaće, mišljenja sam da članovi up­rave visinu svoje plaće mogu urediti prema istima, vodeći računa da ona iznosi najmanje visinu minimalne plaće utvr­đene za puno radno vrijeme (3.029,55 kn u 2015. godini), a nikako osnovicu propisanu za slučaj kada nisu uopće u sustavu obveznih osiguranja (7.943,00 kn).

Prema svemu navedeno­me, neprimjerena je obveza koja proizlazi iz nespretno napi­sanih odredaba Zakona o zdrav­stvenom osiguranju, a na temelju koje bi članovi uprave koji su u radnom odnosu u dru­štvu u kojem obavljaju navedenu funkciju, osim doprinosa za obvezna osiguranja koji se podmiruju temeljem njihove plaće, još dodatno trebali podmirivati i doprinos za zdravstveno osiguranje jer nisu zdravstveno osigurani po osnovi rada kod druge pravne ili fizičke osobe u RH ili drugoj državi članici EU (čl. 7. st.1. toč. 4. Zakona o zdrav­stvenom osiguranju).