Ako poslodavac nije zadovoljan s radom radnika u probnom roku, može otkazati ugovor o radu prema čl. 107. st. 1 Zakona o radu, jer za to ima opravdani razlog, ali mora poštovati propisani ili ugovoreni otkazni rok


Probni rad odnosi se na poslove i zadatke koji čine sadržaj radnog mjesta koje će radnik redovito obavljati u radnom odnosu. Nije obvezan, a može se ugovoriti prilikom sklapanja ugovora o radu. Ima poslodavaca koji uvode probni rad jer je tako propisano kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. U svakom slučaju, probni rad ne smije trajati duže od 6 mjeseci. Ugovor o radu s probnim radom najčešće se sklapa na neodređeno vrijeme (iako Zakon o radu ne zabranjuje probni rad i u ugovorima o radu na određeno vrijeme).

Trajanje probnog rada, kao i postupak izvođenja i praćenja rada radnika na probnom radu trebaju se točno propisati (najbolje bi bilo da se prethodno napiše program probnog rada, odredi mentor odnosno radnik ili tijelo koje će pratiti rad radnika, ocjenjivanje, donošenje konačne odluke o rezultatu probnog rada).

Najčešće  rezultat probnog rada bude pozitivan i radnik nastavlja s radom, s obzirom  da od prvoga dana rada ima ugovor o radu sa svim sadržajima kako u Zakonu o radu piše i s klauzulom da je ugovoren i probni rad. Međutim, ima i situacija kada se probni rad ocijeni negativno i u tom slučaju poslodavcu preostaje da radniku da otkaz ugovora zbog neudovoljavanja na probnom radu. Odluka o otkazu donosi se nakon isteka probnog rada. Dakle, ako poslodavac nije zadovoljan s radom radnika, može donijeti odluku i otkazati ugovor o radu prema čl. 107. st. 1 Zakona o radu, jer za to ima „opravdani razlog“, ali mora poštovati propisani ili ugovoreni otkazni rok. Ako je ugovoren probni rad, otkazni rok je najmanje 7 dana.

Za vrijeme trajanja radnog odnosa, radni odnos s probnim radom može prestati i po drugom osnovu (sporazumni otkaz, otkaz od strane radnika, otkaz od strane poslodavca), u skladu sa Zakonom o radu. Ako poslodavac otkazuje ugovor o radu izvanrednim otkazom, to može biti i prije isteka probnog roka. Ima slučajeva da za vrijeme trajanja probnog rada radnik krši radne obveze, pa ga prije otkaza poslodavac mora upozoriti da će u slučaju ponavljanja uslijediti otkaz.  Pri tome poslodavac mora dati radniku priliku da iznese svoju obranu.

Kada radnik sudskim putem odluči osporiti otkaz ugovora o radu s probnim radom, najčešće kao tužitelj traži da sud utvrdi nedopuštenost odluke o otkazu ugovora o radu, uz naknadu štete te isplatu plaće. Ako se u postupku utvrdi da je probni rad neuspio zbog opravdanog razloga, onda će sud odbiti takav tužbeni zahtjev. Poslodavac koji je tužen dužan je taj opravdani razlog dokazati i dovoljno obrazložiti.