Prema Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu, vlasnici prijevoznih sredstava koja se koriste za prijevoz putnika u javnom prijevozu dužni su sklopiti ugovor o osiguranju putnika od posljedica nesretnog slučaja
Naš čitatelj K.J. pao je i slomio nogu za vrijeme izleta koji je organizirala turistička agencija X. Nezgoda se dogodila dok je izlazio iz autobusa. Zbog gužve koja se stvorila, jer su svi putnici željeli što prije izići kako bi uhvatili bolje mjesto u drugom autobusu u koji su presjedali, zapeo je za ručku sjedala i ispao iz autobusa. Zbog loma noge bio je na bolovanju tri mjeseca. Javio se sa zahtjevom za naknadu štete osiguratelju Y, kod kojega je autobus bio osiguran obveznim osiguranjem od odgovornosti i koji mu je isplatio naknadu štete. No, čuo je da ima pravo i na isplatu osigurnine zbog slomljene noge (trajni invaliditet zbog loma noge utvrdio je gore navedeni osiguratelj s 25%) po obveznom osiguranju putnika u prometu. Kad se javio agenciji, rekli su mu da nemaju osiguranje putnika od nezgode te da je svoje pravo iscrpio kad je tražio naknadu štete od osiguratelja, čime je i obveza agencije prema putniku u cijelosti podmirena.
Prema Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu, vlasnici prijevoznih sredstava koja se koriste za prijevoz putnika u javnom prijevozu dužni su sklopiti ugovor o osiguranju putnika od posljedica nesretnog slučaja. Tu svakako spada i agencija koja svojim autobusom prevozi turiste. Minimalna osigurana svota na koju se mora osigurati putnike/turiste iznosi za slučaj smrti 40.000 kuna, a za slučaj trajnog i potpunog invaliditeta 80.000 kuna.
Na osigurninu po ovom osiguranju od nezgode putnik ima pravo neovisno o tome ima li pravo i na naknadu štete od odgovornog štetnika. Drugim riječima, K.J. ima pravo na naknadu štete koju je pretrpio nastradavši u autobusu po odgovornosti agencije, temeljem obveznog osiguranja od odgovornosti i na isplatu osigurnine po obveznom osiguranju putnika od nezgode.
On, dakle, ima pravo kumulirati ta dva prava. Osigurnina u slučaju našeg čitatelja iznosi 25% od 80.000 = 20.000 kuna. S obzirom na to da agencija nije imala ugovoreno osiguranje putnika od nezgode, sukladno odredbi čl. 21. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, ozlijeđeni putnik može isplatu osiguranog iznosa zahtijevati od Hrvatskog ureda za osiguranje, koji će na račun garancijskog fonda (čl. 44. st.1. t. 9. zakona) isplatiti oštećenome osigurninu i ići u regres prema agenciji koja nije sklopila ugovor o osiguranju putnika od nezgode (čl. 44. st. 10. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu).