U praksi se često javlja pitanje ima li radnik pravo na naknadu plaće ako blagdan pada na dan koji je njemu slobodan dan. Odgovor je - nema
Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj (Narodne novine 33/96, 96/01, 12/02, 136/02, 112/05, 59/06, 55/08) utvrđuje dane blagdana u koje se ne radi. U te dane radnici imaju pravo na naknadu plaće ako su te dane trebali raditi i primati plaću.
Druga je situacija kada radnik radi na blagdan, jer je takva djelatnost i organizacija rada, tada prema članku 86. Zakona o radu ima pravo na povećanu plaću za rad blagdanom. Zakon ne utvrđuje visinu povećanja plaće, već se povećanje plaće za rad na dane blagdana utvrđuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.
Prema članku 3. Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima, građani Republike Hrvatske koji Božić slave 07. siječnja, građani islamske vjeroispovijesti u dane Ramazanskog Bajrama i Kurban Bajrama te građani židovske vjeroispovijesti u dane Roš Hašane i Jom Kipura, te dane imaju pravo ne raditi. Neki od tih blagdana nisu uvijek na isti datum, pa u zakonu nisu određeni datumi tih blagdana. Bez obzira što blagdan može trajati više dana, radnik može koristiti samo jedan dan (i naknadu), a ako blagdan pada u nedjelju, ne prenosi se na neradni dan. Prema tome, radnik i u tom slučaju ne može određivati koji će dan koristiti kao blagdan.
U praksi se često javlja pitanje ima li radnik pravo na naknadu plaće ako blagdan pada na dan koji je njemu slobodan dan. Odgovor je - nema.
Brojne su djelatnosti u kojima se radi na dan blagdana, pa se rasporedom rada uređuje tako da jedni radnici ne rade na jedan blagdan, a drugi na neki drugi.