• Valja izdvojiti podatak o kretanju bruto društvenog proizvoda SAD-a za zadnji kvartal prošle godine. Američko gospodarstvo je u tom razdoblju raslo po stopi od 5,7 posto, što predstavlja najveći kvartalni rast u posljednjih šest godina


Euro je u odnosu na funtu pao na najnižu razinu u posljednjih pet mjeseci. Grčka kriza, ali i stanje javnih financija nekih članica euro zone i dalje pritišću zajedničku europsku valutu. Pored toga, investitori su se odlučili na kupnju funte nakon izjave člana Središnje banke Engleske g. Sentanca da će biti teško zadržati stopu inflacije niskom dok cijene uvoznih roba i usluga rastu.

Funta je ojačala na euro do 0,8630, odnosno na kunu do 8,50. Američki dolar se tijekom prošlog tjedna u odnosno na euro kretao ispod tečaja 1,40, odnosno na kunu iznad 5,20. Nakon sjednice FED-a na kojoj je kamatna stopa ostavljena na dosadašnjoj „nultoj“ razini, bilo je izjava pojedinih članova američke monetarne vlasti o tome da bi se uskoro moglo započeti s povlačenjem instrumenata financijske pomoći, što bi moglo dovesti do povećanja potražnje za dolarom, te rasta njegove vrijednosti.

Ono što je zastavilo investitore u jačoj kupovini „zelene“ valute bila je izjava predsjednika SAD-a koji je rekao da je najvažnije za američko gospodarstvo otvaranje novih radnih mjesta do kojeg može doći jačanjem izvoza. Investitori smatraju da ovakvim stavom američka vlast indirektno podržava slabiji dolar.

Valja izdvojiti podatak o kretanju bruto društvenog proizvoda SAD-a za zadnji kvartal prošle godine. Američko gospodarstvo je u tom razdoblju raslo po stopi od 5,7 posto, što predstavlja najveći kvartalni rast u posljednjih šest godina.

Kamatne stope su na domaćem međubankarskom tržištu i dalje izuzetno niske. Tečaj eura i kune je zbog nešto pojačane potražnje za eurima od strane korporativnog sektora sredinom prošlog tjedna probio razinu od 7,30, te je trgovanje krajem tjedna zatvoreno na 7,3150.