- Krajem prošlog tjedna Ministarstvo rada SAD-a je objavilo povećanje stope nezaposlenosti na 10,2 posto – najvišu razinu u posljednjih 26 godina
Na domaćem tržištu kuna je i dalje u izobilju. Kamatne stope na međubankarske pozajmice su izrazito niske. Preko noćne i tjedne depozite banke plaćaju oko 1 posto, dok se za mjesečni plaća oko 4 posto. Zbog dobre likvidnosti vrijednost kune u odnosu na euro je pala sa 7,23 na 7,28.
Ovakva situacija ide u prilog Ministarstvu financija koje se zadužuje putem trezorskih zapisa. Naime, zbog dobre likvidnosti bio je izrazito velik interes investitora za upisom trezorskih zapisa, što je u konačnici rezultiralo padom prinosa.
Upisano je 107 milijuna kuna jednogodišnjih trezorskih zapisa uz prinos od 7,00 posto. Od strane investitora je bilo ponuđeno 652 milijuna kuna. Prinos na jednogodišnji valutni trezorski zapis je također pao na 5,90 posto, pri čemu je upisano 22 milijuna eura, dok je interes bio u visini od 166 milijuna eura.
Američka središnja banka je prema očekivanjima ostavila kamatnu stopu na dolar na nultoj razini. Zbog toga će i dalje investitori koristiti dolar kao glavni izvor za zaduživanje i konverziju u valute koje ostvaruju viši kamatni prinos.
Iz FED-a su najavili kako će kamatna stopa na dolar još neko vrijeme ostati niska. Indeks koji mjeri aktivnost u uslužnom sektoru SAD-a je drugi mjesec zaredom povećan, ali uz nešto sporiji tempo nego što su to analitičari očekivali. Analitičari su zamijetili kako je dio indeksa koji se odnosi na zapošljavanje i dalje nizak. Potvrda je stigla krajem tjedna kada je Ministarstvo rada SAD-a objavilo povećanje stope nezaposlenosti na 10,2 posto – najvišu razinu u posljednjih 26 godina.
Tijekom listopada je izbrisano 190,000 radnih mjesta, što je bilo više nego što su analitičari očekivali. Zaposlenost već dvadeset i drugi mjesec zaredom pada, odnosno od početka recesije (prosinac 2007.) 2,7 milijuna radnih mjesta je u SAD-u zatvoreno. Ovakvi podaci su rezultirali padom vrijednosti dolara. U odnosu na euro je pao sa 1,47 na 1,50. U odnosu na kunu dolarom se trgovalo između 4,92 i 4,85.