Razlike u vrijednostima u tablicama invaliditeta mogu biti vrlo velike, a ovisno o njima, razlika je i u premiji osiguranja, što budući osiguranik, ako se ne zainteresira, teško može povezati


Nakon nezgode s traktorom, jednom našem čitatelju amputiran je vrh (članak) srednjeg prsta desne ruke. Imao je nekoliko polica osiguranja od nezgode (kolektivno osiguranje preko poduzeća u kojemu radi, osiguranje uz obvezno osiguranje od automobilske odgovornosti i dopunsko osiguranje uz policu životnog osiguranja) i to, kako kaže, slučajno - svako osiguranje kod drugog osiguratelja!

Prijavio je nesretan slučaj osigurateljima i, na svoje iznenađenje, od svih je vrlo brzo dobio ocjenu trajnog invaliditeta zbog gubitka jednog članka srednjeg prsta, ali u različitom postotku.

„Istina je, ne radi se o velikim osiguranim svotama, ali tako bi vjerojatno bilo i da su osigurane svote veće. Zar tablice po kojima se ocjenjuje invaliditet nisu iste kod svih osiguratelja?“

Tablice za određivanje  postotka trajnog invaliditeta kao posljedice nesretnog slučaja (nezgode ) sastavni su dio uvjeta pod kojim osiguratelj osigurava određeni rizik, dakle,  i sastavni dio ugovora o osiguranju. Osiguratelji slobodno utvrđuju uvjete osiguranja, pa, prema tome, i tablice za ocjenu postotka trajnog invaliditeta po osiguranju od posljedica nesretnog slučaja, a to znači i pojedinačne postotke trajne invalidnosti za pojedine slučajeve gubitka ili oštećenja organa.

Uvjeti osiguranja, pa prema tome i spomenute tablice, su jedan od elemenata konkurencije na tržištu osiguranja. Stoga bi trebalo, prije sklapanja ugovora o osiguranju od nezgode, kod odluke kod kojega osiguratelja sklopiti ugovor, usporediti tablice invaliditeta, jer, u krajnjem slučaju, one određuju opseg prava kad nastane osigurani slučaj.

Razlike doista mogu biti vrlo velike, a, naravno, ovisno o njima, razlika je i u premiji osiguranja, što budući osiguranik, ako se ne zainteresira, teško može povezati.

Naime, i u ovom slučaju vrijedi ona da „najjeftinije nije uvijek i najbolje.“

Tako se, eto, dogodilo da jedan članak srednjeg prsta nosi različiti postotak invalidnosti kod pojedinih osiguratelja. Pregledom važećih uvjeta tih triju osiguratelja, može se vidjeti da je kod jednoga invalidnost zbog gubitka srednjeg prsta (cijelog) 5%, kod drugoga 6%, a kod trećega osiguratelja 7% .

No, za gubitak jednog članka srednjeg prsta invalidnost kod sva tri osiguratelja iznosi 1/3 od invalidnosti za gubitak cijelog srednjeg prsta. Vrlo slično je i kod gubitka ili oštećenja ostalih organa, što je sve sustavno i (rasporedom) na sličan način navedeno u uvjetima, odnosno tablicama za ocjenu trajnog invaliditeta svih triju osiguratelja. Sve to budućem osiguraniku doista olakšava usporedbu, koja će mu olakšati izbor osiguratelja s kojim će sklopiti ugovor o osiguranju.