• Najveći rast nezaposlenosti je zabilježen u Irskoj, Španjolskoj i Francuskoj, dok je jedino Belgija smanjila broj nezaposlenih


Stopa nezaposlenosti u euro zoni je na najvišoj razini od 1999. godine. Tijekom srpnja stopa je porasla na 9,5 posto, odnosno posao traži 15,09 milijuna europljana. Visoka i rastuća nezaposlenost nagriza povjerenje potrošača i stopira snažniju potrošnju zbog čega trpi gospodarski rast i oporavak.

Najveći rast nezaposlenosti je zabilježen u Irskoj, Španjolskoj i Francuskoj, dok je jedino Belgija smanjila broj nezaposlenih. S padom potrošačkih cijena (inflacije) i očekivanjima da će inflacija i dalje biti niska, sve je više vjerojatno da će Europska središnja banka još neko vrijeme držati kamatu na euro na rekordno niskih 1,00 posto.
Tome u prilog ide i podatak o kretanju proizvođačkih cijena u euro zoni koje su na godišnjoj razini u minusu od 8,5 posto.

Bruto društveni proizvod euro zone je tijekom drugog kvartala na godišnjoj razini pao za 4,7 posto, dok je u odnosu na prvi kvartal ove godine pad 0,1 posto. Ministarstvo rada SAD-a je objavilo podatak da je tijekom kolovoza „nestalo“ 216,000 radnih mjesta, što je manje nego u srpnju kada je bez posla ostalo 276,000 amerikanaca. Stopa nezaposlenosti je skočila na 9,7 posto, što je najviša razina od lipnja 1983. godine.

Tečaj američkog dolara se u odnosu na euro „prošetao“ od 1,4380 do 1,4180, da bi se s oporavkom burzovnih indeksa i povećanjem rizičnijih investicija vratio iznad 1,44. U odnosu na kunu, američka valuta je pala sa 5,15 na 5,08.

Nakon što je pala na 7,36, hrvatska kuna je u odnosu na euro ojačala na 7,3300. Razlog za jačanje domaće valute investitori vide u činjenici da je Hrvatska narodna banka odlučila ne održati inače redovitu, obratnu repo aukciju, čime je iz sustava povukla 2,6 milijardi kuna. Banke su bile primorane koristiti lombardni kredit HNB-a koji je nešto skuplji i iznosi 9,00 posto, dok je na obrnuto repo aukcijama kamata po kojoj HNB posuđuje bankama kune 6,00 posto.