24.12.2014.
Reprezentacije
Promidžbe, reprezentacije i darovanja porezno gledano uvijek su zanimljiva tema, zbog uglavnom nepovoljnog poreznog karaktera takvih troškova, čestih promjena propisa te zamki u samim propisima. U ovom članku fokusirat ćemo se ponajviše na troškove reprezentacije i darovanja, koji su u ovom mjesecu najaktualniji.
Reprezentacijom se smatraju izdaci za ugošćivanje i darivanje poslovnih partnera, plaćanje poslovnim partnerima izdataka za odmor, sport i razonodu, izdataka za najam automobila, plovila, zrakoplova, kuća za odmor i slično. Zakonom o porezu na dodanu vrijednost (NN 73/13, 148/13; Rješenje USRH 99/13, 153/13) ne priznaje se PDV na primitak takvih usluga, međutim, i dalje je priznato 30% takvih troškova u smislu poreza na dobit sukladno Zakonu o porezu na dobit (NN 177/ 04, 90/05, 57/06, 146/08, 80/10, 22/12, 148/13, 143/ 14), odnosno 70% takvih troškova uvećava poreznu osnovicu.
Reprezentaciju ne čine troškovi ugošćavanja zaposlenika, članova uprave i vlasnika, gdje spadaju i popularni božićni domjenci. Takav trošak treba obračunavati kao isplatu plaće u naravi (kada reprezentaciju primaju zaposlenici) te kao isplatu dobiti ili dohodak od kapitala (kada reprezentaciju primaju vlasnici). Reprezentaciju čine i pokloni poslovnim partnerima, ukoliko se zbog prevelike vrijednosti ne mogu razvrstati u neku drugu, povoljniju kategoriju. Valja podsjetiti i da na računima za reprezentaciju na pozadini treba napisati tko je ugošćen/darivan.
Reprezentacijom se ne smatraju proizvodi i roba iz asortimana poreznog obveznika prilagođeni za te svrhe s oznakom »nije za prodaju« te drugi reklamni predmeti s nazivom tvrtke, proizvoda i drugog oblika reklame (čaše, pepeljare, stolnjaci, podmetači, olovke, rokovnici, upaljači, privjesci i slično) dani za uporabu u prodajnom prostoru kupca, a ako se daju partnerima, ne smatraju se reprezentacijom ako je njihova pojedinačna vrijednost bez poreza na dodanu vrijednost do 160,00 kuna. Tih 160,00 kn uvjet je 100%-tnog priznavanja i PDV-a i poreza na dobit, što je značajan napredak u poreznom smislu pošto se ranijim poreznim propisima ta granica razlikovala. Napominjeno i da se ovakvi darovi smatraju priznatima ako se daju poslovnim partnerima povremeno i ne istim osobama (ne češće od jednom tromjesečno). Poslovnim partnerima smatraju se osobe s kojima postoji poslovni odnos ili se očekuje da će se takav odnos uspostaviti.
Navedeno povlači za sobom i da treba voditi evidenciju darivanja, tj. potrebno je bilježiti kome je i kada predan dar.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez