• Ako izvanbračni partneri žive skupa kraće od tri godine, još uvijek postoji šansa dobiti bonus, ali samo ako imaju zajedničko dijete. Ako žele zastupniku dokazati da imaju zajedničko dijete, moraju priložiti presliku rodnog lista djeteta iz kojega je vidljivo da su roditelji djeteta

Poznato je da naši osiguratelji još uvijek vjerno održavaju zajedničke uvjete (a gotovo i tarife) osiguranja automobilske odgovornosti, bez obzira što su ih krstili svojim imenom. Tako će i biti sve dok nadležno tijelo ne digne rampu i upali zeleno svjetlo za potpunu liberalizaciju i deregulaciju obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti, što bi se valjda trebalo dogoditi najkasnije prijemom Hrvatske u Europsku uniju.

Među rigorozno poštivanim (i kontroliranim) odredbama jesu i odredbe o bonus/malus sustavu osiguranja od automobilske odgovornosti. Zastupnici su prestrašeni, prijeti  im se sankcijama ako pogriješe kod odobravanja bonusa ili propuštanja zaračunavanja malusa. Da im se olakša situacija izrađene su i najnovije (neobvezujuće!) upute  - načela postupanja u primjeni bonus-malus sustava. Ovaj uradak zajedničkog stručnog tijela (Komisija za motorna vozila)  naših osiguratelja  odgovara na razne životne situacije vezane uz  bonus-malus.

Jedna od njih je i problem bonusa kod izvanbračne zajednice. S obzirom da smo imali nekoliko upita osoba iz takvih zajednica glede mogućnosti prenošenja bonusa između njih (darovanje vozila, nasljeđivanje, prodaja staroga koje je glasilo na jedno ime i kupnja novoga ili drugoga vozila na ime drugoga partnera), uputa Komisije kao mogući odgovor na postavljena  pitanja glasi: “U slučaju izvanbračne zajednice primjenjuju se prava kao i za bračnu zajednicu„. To je u trendu izjednačavanja bračne i izvanbračne zajednice, što bi moglo biti u redu.

No, iz nastavka se vidi da slijedi ipak mala razlika: „Izvanbračna zajednica dokazuje se pravnim dokumentom ili izjavom izvanbračnih drugova (sic !) ovjerenom kod javnog bilježnika uz uvjet da bračni drugovi žive na istoj adresi najmanje tri godine“. Činjenica zajedničke adrese dokazuje se isključivo potvrdom MUP-a iz koje je vidljiva adresa i „vrijeme prijave prebivališta“ (pazite, nije dovoljna prijava boravišta, već isključivo prijava prebivališta, koja upućuje na namjeru izvanbračnih partnera na trajniju zajednicu koju veže i trajnije mjesto prebivanja).

E , a ako nema zajedničkog života tri godine, nego manje – još uvijek postoji šansa dobiti bonus, ali samo ako imaju zajedničko dijete. Ako žele zastupniku dokazati da imaju zajedničko dijete i da mogu dobiti bonus, moraju „…priložiti presliku rodnog lista djeteta iz kojega je vidljivo da su roditelji djeteta.“

To je postupak koji bez sumnje otežava dokazivanje prava na bonus, pun birokratskih obveza uzimanja raznih potvrda, čekanja u redu  i gubljenja vremena za njihovo dobivanje (a vjerojatno i  plaćanje taksi ?). Opravdano?!