Tržište je reagiralo pozitivno na potez Središnje banke Engleske da spusti kamatnu stopu na funtu za dodatnih 50 b.p. na povijesno niskih 1,00 posto - točnije to je najniža kamata u 315 godina staroj povijesti Središnje banke Engleske. Nedugo zatim, Europka središnja banka je odlučila ostaviti kamatn stopu na euro na dosadašnjih 2,00 posto čime je gurnula euro u odnosu na funtu ispod 0,87, najnižu razinu u posljednja dva mjeseca. Kako je gospodarski rast u euro zoni vrlo nizak, a inflacija više ne predstavlja problem analitičari očekuju da će Europska središnja banka na slijedećoj sjednici u ožujku smanjiti kamatnu stpu na euro za 50 b.p. Početkom prošlog tjedna kamatnu stopu je samnjila i Središnja banka Australije i to za čitavi postotni poen., pa je kamata na australski dolar trenutno 3,25 posto, što je najniža kamatna stopa na „australac“ od 1964. godine.
Euro je dodatno izgubio na vrijednosti u odnosu na dolar i funtu nakon što je agencija za dodijelu kreditnog rejtinga Fitch odlučila smanjiti kreditni rejting za Rusiju. U međuvremenu su ruske poslovne banke zatražile od Moskve da započne pregovore sa inozemnim kreditorima oko reprograma inozemnog duga, koji iznosi oko 400 milijardi dolara. Istočno europske države se nalaze pred vrlo teškim razdobljem sve nižeg gospodarskog rasta, zbog čega će države euro zone također osjetiti posljedice. Do sada su države istočne europe svojim iznadprosječnim rastom vukle gospodarstvo euro zone, te se analitičari s pravom pitaju kako će euro zona u ovim novim okolnostima supstituirati smanjeni izvoz prema istoku.
Situaciju na tržištu, koje je prilično depresivno, popravili su podaci o aktivnosti u uslužnom sektoru u Velikoj Britaniji i SAD-u. Unatoč tome što je i dalje u području recesije indeks koji mjeri aktivnost uslužnog sektora u Velikoj Britaniji je izašao bolji nego što su to analitičari očekivali, 42,5 umjesto 40,4. Slično je i s njegovim pandamom u SAD-u koji je za siječanj bio bolji od tržišnih očekivanja - 42,9 umjesto 39,0. Valja samo napomenuti da su oba indeksa još uvijek ispod vrijednosti 50 koja dijeli recesiju od rasta. Posljednji podatak koji je bio objavljen prošli tjedan se odnosio na zaposlenost u SAD-u. Tijekom siječnja je u SAD bez posla ostalo 598.000 amerikanaca, zbog čega se stopa nezaposlenosti povećala sa 7,2 na 7,6 posto. To je najveći mjesečni gubitak radnih mjesta u posljednje 34 godine. Analitičari očekuju da bi nezaposlenost u SAD-u ove godine mogla preskočiti razinu od 10 posto. Posljednja nada je financijski paket pomoći amričkog predjednika kojim bi se trebalo ove godine otvoriti oko 3 milijuna radnih mjesta. Večina analitičara upravo zbog toga vidi 2010. godinu kao godinu izlaska iz krize, no ukoliko poticajni plan ne uspije...ipak, ne bi sada o tome pisao.
13.02.2009.