Na domaćem tržištu zabilježeno je lagano jačanje eura do tečaja 7,4250 za kunu. Zbog istog tečaja krajem studenog 2010. HNB je bila intervenirala na deviznom tržištu
Na svjetskom deviznom tržištu se i tijekom prošlog tjedna pratila situacija u Libiji. Takvo okruženje rezultiralo je bijegom iz rizičnijih u sigurnije investicije. Švicarski franak se opet pokazao kao sigurna valuta, te je u odnosu na euro ojačao sa 1,29 na 1,27. Franak je, naravno, ojačao i u odnosu na kunu s početnih 5,75 na 5,85.
Pored franka, cijena je porasla i crnom zlatu. Nafta je probila cijenu od 100 dolara za barel, zbog čega će se zasigurno pojačati inflatorni pritisci kod ekonomija koje su uvozno ovisne o energentima. U tom smislu, javili su se članovi Europske središnje banke g. Wellink i g. Mersch rekavši da će se Europska središnja banka boriti protiv inflacije, ako zatreba i višom kamatnom stopom.
Investitori su to protumačili kao signal za kupnju eura, budući da se očekuje da će Europska središnja banka podići kamate prije nego što to učini američki FED. Zbog toga je euro u odnosu na dolar ojačao do 1,38. Američka valuta je oslabila i na kunu, sa 5,43 na 5,35.
Britansko gospodarstvo se već uvelike bori s inflacijom. Prošli tjedan je objavljen zapisnik s posljednje sjednice Bank of England. Broj članova BoE koji su glasali za rast kamate se povećao za jedan, tako da sada od devet članova njih trojica zagovaraju višu kamatu. Posebno je zanimljivo da g. Sentance još od lipnja prošle godine diže ruku za rast kamate, no ovaj puta je zatražio povećanje za 50 b.p. Sva ta očekivanja su već uračunata u cijenu, zbog čega je neki snažniji rast funte prilično limitiran.
Na domaćem tržištu zabilježeno je lagano jačanje eura, do tečaja 7,4250 za kunu. Nešto pojačana korporativna potražnja glavni je razlog jačanja eura.
Mali podsjetnik, na spomenutoj razini je Hrvatska narodna banka posljednji put intervenirala na deviznom tržištu. Bilo je to krajem studenog 2010. godine.