• Nestabilnost na svjetskim burzama uzrokovana nesigurnošću investitora u vezi sa situacijom u američkom bankarskom sustavu će i nadalje biti glavni atribut jačanja jena.

 



Prošli tjedan je na svjetskom deviznom tržištu protekao u znaku eura. Nakon objave njemačkog Ifo indeksa poslovne klime, te indeksa menadžera nabave proizvodnog sektora euro zone, nada da se recesija neće produbiti vratila je osmjeh na lica svih koji su imali duge pozicije u euru. Tečaj eura je u odnosu na američki dolar ojačao sa 1,2890 na 1,3250, a u jednom trenutku je dosegnuo i 1,33. No, rast eura je bio kratkog daha, već se početkom tjedna njegova vrijednost za dolar vratila na 1,30, zbog zabrinutosti investitora oko utjecaja svinjske gripe na svjetsku ekonomiju.

U takovoj situaciji japanski jen se pokazao kao dobitnik, jer investitori percipiraju jen kao sigurno utočište u razdoblju nestabilnosti na burzama. Euro je u odnosu na japansku valutu oslabio sa 128,90 na 124,80, dok je američki dolar oslabio sa 98,90 na 95,80. Nestabilnost na svjetskim burzama uzrokovana nesigurnošću investitora u vezi sa situacijom u američkom bankarskom sustavu će i nadalje biti glavni atribut jačanja jena. Britanska funta se našla pod pritiskom nakon objave podatka o padu gospodarske aktivnosti u britanskom gospodarstvu tijekom prvog kvartala za 1,9 posto, što predstavlja najveći pad u posljednjih 30 godina. Glasine da bi agencije za dodjelu kreditnog rejtinga uskoro mogle smanjiti kreditni rejting Velike Britanije dodatno su pritisnule funtu. Funta je pala u odnosu na euro sa 0,8800 na 0,9080, dok se na američki dolar funta kretala unutar raspona 1,4550 – 1,4650.

Hrvatska kuna je u odnosu na euro protekli tjedan lagano slabila, te se ponovno vratila na razine iznad 7,40. Na tjednoj razini kuna je oslabila sa 7,38 na 7,44, odnosno za 0,7 posto. U odnosu na američki dolar kuna je bila prilično stabilna te se kretala oko 5,65. Trend slabljena britanske valute sa svjetskog deviznog tržišta preslikao se i na domaće tržište, gdje je kuna na funtu ojačala sa 8,40 na 8,20.