-
S oporavkom najvećeg svjetskog gospodarstva raste i želja investitora za rizičnijim investicijama, zbog čega najviše trpe dolar i japanski jen
Gospodarska aktivnost SAD-a u regiji srednjeg zapada pokazala je vrlo snažan oporavak. Indeks kojim se mjeri aktivnost u proizvodnom sektoru te regije SAD-a bio je iznad svih očekivanja. Vrijednost indeksa za kolovoz je iznosila 50, što predstavlja granicu koja dijeli rast od pada. Analitičari su previđali vrijednost indeksa od 48. Američka valuta je nakon objave spomenutog indeksa pala u odnosu na euro do 1,4380, odnosno na kunu na 5,1250. S oporavkom najvećeg svjetskog gospodarstva raste i želja investitora za rizičnijim investicijama, zbog čega najviše trpe dolar i japanski jen.
Povjerenje potrošača u SAD mjereno kroz indeks kojeg izračunava sveučilište u Michigenu pokazuje rast vrijednosti na 65,7, nešto više od tržišnih očekivanja. Što se tiče osobne potrošnje, koja je izuzetno bitna za američku ekonomiju, ona je porasla za 0,2 posto i to prvenstveno zbog povećanja prodaje automobila koju dodatno stimulira američka vlada. Potrošnja potrošača u Njemačkoj je na godišnjoj razini još uvijek ispod nule, te iznosi minus 1 posto. Konačna objava američkog bruto društveni proizvoda za drugi kvartal pokazuje minus od 1,0 posto, nešto manje od tržišnih očekivanja koja su se kretala oko minus 1,4 posto.
Švicarski BDP za drugi kvartal iznosi na godišnjoj razini minus 2,00 posto što je bilo nešto bolje od očekivanja analitičara koja su se kretala oko minus 2,7 posto. Švicarski franak je nakon ovog podatka ojačao u odnosu na euro sa 1,5180 na 1,5160, odnosno na kunu se kreće oko 4,85.
Hrvatski bruto društveni proizvod je u drugom kvartalu pao za 6,3 posto na godišnjoj razini. Hrvatska kuna je u odnosu na euro tijekom prošlog tjedna pala sa 7,32 na 7,36, prvenstveno zbog pojačane potražnje za eurima od strane bankarskog i korporativnog sektora. U odnosu na američki dolar kuna se kretala između 5,12 i 5,14.