10.01.2002.
Slijedi oporavak
Tri glavna američka tržišna indexa u padu su dvije godine za redom po prvi puta nakon recesije 1973. i 1974. godine (naftna kriza). No, oporavak u posljednja tri mjeseca ulila su investitorima optimizam da je najgore ipak prošlo. Sa laganim padom zadnjeg dana u godini, Dow Jones završio je 2001. u minusu od 7.1%, Standard & Poor's index u minusu od 13%, a Nasdaq Composite index zabilježio je najveći minus od čak 21.1%. Bez obzira na gubitke u posljednje dvije godine, investitori koji su ulagali tijekom '90.-tih ipak bilježe dobitke, a navedena tri indeksa na višem su nivou od onih sredinom 1998. godine. Iako se investitori nisu povukli sa tržišta u velikom broju, većina ih je postala opreznija, ulagajući u sigurnije financijske instrumente, obveznice i blagajničke zapise.
Navedeni oporavak započeo je nakon što su tržišta dosegla dno, 21. rujna, kao posljedica terorističkih napada. Najbolje su se pokazale dionice koje imaju tendenciju kretanja kao i gospodarstvo općenito, te dionice tehnološkog sektora. Tako je Nasdaq composite u posljednja tri mjeseca zabilježio rast od 30.1%, što za njega predstavlja drugi najbolji kvartal od kad posluje. Četvrti važan indeks, Russell 2000, koji prati relativno manje kompanije, završio je godinu u plusu od 1%. To je ujedno i jedini važniji indeks koji je u 2001. godini bio pozitivan. Mnogi analitičari prognoziraju daljnji rast tržišta. Ukoliko je recesija započela prošloga proljeća i ukoliko je njezino trajanje normalno, odnosno godinu dana, te ukoliko je oporavak također u skladu sa povjesnim trendovima, tada bi i tržište trebalo krenuti uzbrdo. To je ujedno i generalno stajalište Wall Streeta. Dakle, ukoliko je recesija pri kraju, tada su dva čimbenika zaslužna za ublažavanje pada: FED, sa svojim spuštanjem kamatnih stopa 11 puta tijekom prošle godine, i potrošači, čiji je optimizam iznenadio mnoge prognozere i analitičare. Tako je prodaja nekretnina gotovo "netaknuta" od recesije, odnosno postoje šanse da je prodaja kuća prošle godine ostvarila rekord. Slično je i sa prodajom automobila.
Sve u svemu, Dow Jones i ostali tržišni indeksi nisu završili godinu sa takvim gubitkom koji se predviđao odmah nakon 11. rujna. Dow Jones zabilježio je minus od sedam posto. Najbolja dionica, koja je u sastavu ovog indeksa od ukupno trideset blue chip dionica, bila je dionica Microsofta koja je u plusu od 52%. Slijede IBM sa 42% i Johnson&Johnson sa 13%. Najgore je prošla dionica Boeinga sa padom od 41%, zatim American Express sa 35% i Hawlett-Packard sa minusom od 35%.