Početak stvarne liberalizacije tržišta i povećanje konkurencije između osiguratelja, donijeli su nove stvari, među kojima je i mogućnost da se ugovor o (obveznom) osiguranju od autoodgovornosti sklopi na rok od dvije, tri, četiri, pa čak i do pet godina.


„Što dobivam a što gubim ugovarajući osiguranje mo­ga vozila, odnosno obvezno osi­guranje, na rok trajanja od tri godine, koje mi nudi osi­guratelj X, kod kojega sam i do sada bio osiguran, ali mi nije nuđeno osiguranje na vre­menski period dulji od jedne godine …“, pita naš čitatelj A.Š. 

Točno je da do nedavna hrvatski osiguratelji, uglav­nom, nisu nudili osiguranje od automobilske odgovor­nosti (obvezno osiguranje) s rokom trajanja dulje od jed­ne godine. Razlog je bio ne­sigurnost u naplati premije za ugovorene godine osiguranja. Lakše je bilo ugovoriti osiguranje na rok od jedne godine, na koji se vrši i regi­stracija vozila, jer se premija osiguranja mora platiti prije same registracije vozila. No, početak stvarne liberalizacije tržišta i povećanje konku­rencije između osiguratelja, donijeli su nove stvari, među kojima je i mogućnost da se ugovor o (obveznom) osiguranju od autoodgovornosti sklopi na rok od dvije, tri, četiri, pa čak i do pet godina.

Problem oko nesigurnosti naplate premije za godine koje dolaze nije nestao, ali je ugovaranje osiguranja na vi­še godina način kako vezati osiguranika za dulji vremenski period. U tom cilju osiguratelji nude višegodišnje osiguranje. Čak odobravaju i posebne popuste takvim osi­guranicima. Upravo su ti popusti mamac za one koji se žele osigurati na više go­dina.

Međutim, problem je u tome što tako sklopljen ugo­vor osiguranik ne može jednostrano raskinuti prije njegovog isteka. Drugi je problem što se premija koju je osiguranik/vozač ugovorio s osigurateljem za prvu godi­nu trajanja osiguranja može tijekom slijedećih godina mijenjati. Naime, osiguratelj o kojemu piše A. Š. u uvjetima za osiguranje izričito od­ređuje: “Kod postojećih ugo­vora o obveznom osiguranju od automobilske odgovor­nosti jednom u kalendarskoj godini imamo pravo i ob­ve­zu preispitati premije u smi­slu mogu li se iste zadržati ili 
je potrebno izvršiti njihovo usklađivanje (povećanje ili smanjenje)”, te: “Ako provje­ra pokaže veće premije od ra­nijih, imamo pravo pove­ćati ih za iznos razlike”.

Povećanje premije primje­njuje se s početkom slje­de­će osigurateljne godine. Vi­še­godišnje osiguranje ne jam­či nepromjenjivost premije. Da­kle, jedina prednost višegodišnjeg ugovora o osiguranju jeste popust koji se s tog naslova dobiva. A vrijedi li žrtvovati slobodu za po­pust… odluka je na svakom pojedinom vozaču.