- Razlog smanjenja predujma može biti i materijalna šteta koju je poduzetnik pretrpio usred djelovanja više sile (požar, poplava, potres, krađa itd.) ukoliko zahtjevu priloži zapisnik nadležnih tijela o nastaloj šteti
Nastavljamo s temom plaćanja predujmova poreza na dobit. Do sada smo pisali o osnovnom načelu plaćanja poreza na dobit, te o postupanju u slučaju kada je porez preplaćen. Osvrnuli smo se i na rok zastare potraživanja prema državi. U nastavku ćemo se pozabaviti situacijom kada je tekuće poslovanje lošije nego u prethodnoj godini ili su nastale druge okolnosti koje su osnova za smanjenje predujma poreza na dobit.
Smanjenje poslovanja
Ukoliko je u tekućoj godini došlo do smanjenja obujma poslovanja (pad prihoda) ili do porasta troškova, za očekivati je da će i dobit na kraju godine biti manja od dobiti u prethodnoj godini. Poduzetnik u takvoj situaciji ima pravo tražiti od Porezne uprave smanjenje iznosa predujma poreza na dobit. U suprotnom bi, po godišnjem obračunu poreza na dobit, došlo do preplate poreza i do nepotrebnog odljeva obrtnih sredstava u trenutku kada su ona itekako potrebna. No, da bi se to pravo ostvarilo potrebno je Poreznoj upravi podnijeti pisani zahtjev za smanjenje predujma poreza na dobit.
U zahtjevu je potrebno opisati nastalu situaciju, iznijeti realne argumente za pad dobiti (raskidi ugovora s kupcima, pad potražnje zbog kretanja na tržištu, porast troškova/cijena na tržištu nabave, porast kamata na postojeće kredite itd.). Argumente je potrebno potkrijepiti dokumentacijom koja ih dokazuje.
Uz zahtjev je potrebno dostaviti račun dobiti i gubitka i bilancu za prethodnu godinu i za tekuće razdoblje.
Porezna uprava tada ima pravo, ukoliko ocijeni potrebu, pokrenuti vanjski nadzor poslovanja poreznog obveznika.
Kao rezultat postupka utvrđivanja novog iznosa predujma, Porezna uprava izdaje rješenje kojim uvažava ili odbija zahtjev poreznog obveznika. Sastavni dio rješenja je obavezno iznos novog mjesečnog predujma i datum od kada se isti primjenjuje. Rješenje se odnosi isključivo na razdoblje nakon izdavanja rješenja, nikada retrogradno. Tako npr., ako je zahtjev predan u srpnju i dobiveno je rješenje u istom mjesecu, novi predujam računa se od srpnja.
Razlog smanjenja predujma može biti i materijalna šteta koju je poduzetnik pretrpio usred djelovanja više sile (požar, poplava, potres, krađa itd.) ukoliko zahtjevu priloži zapisnik nadležnih tijela o nastaloj šteti. Također postoji mogućnost da štetu procjeni Porezna uprava.