- Švicarski franak je opet probio povijesni maksimum. U odnosu na euro, franak je ojačao do 1,3280, dok je na kunu njegova vrijednost oko 5,40
Hrvatska narodna banka je krajem prošlog tjedna intervenirala na deviznom tržištu. Tečaj kune se u odnosu na euro spustio do 7,1850. Zaduživanje kompanija u devizama, uz najavu izdanja državnih obveznica povećali su pritisak na jačanje domaće valute. Hrvatska narodna banka je od poslovnih banaka otkupila 125 milijuna eura po prosječnoj cijeni od 7,2010. Na taj način je u ionako već prelikvidan bankarski sustav pušteno novih 900 milijuna kuna.
Švicarski franak je opet probio povijesni maksimum. U odnosu na euro, franak je ojačao do 1,3280, dok je na kunu njegova vrijednost oko 5,40. Iz Švicarske središnje banke se nisu oglasili glede jačanja franka, što su investitori shvatili kao znak odobravanja trenutnog trenda.
Američki dolar se u odnosu na euro kretao između 1,2250 i 1,2400, odnosno na kunu između 5,82 – 5,86. Druga procjena kretanja bruto društvenog proizvoda SAD-a za drugi kvartal je pokazala neznatno usporavanje američke ekonomije. U odnosu na prvu procjenu koja je iznosila 3,00, druga je smanjena na 2,7 posto. Analitičari smatraju da će po trenutnoj stopi rasta biti vrlo teško spustiti stopu nezaposlenosti ispod 10 posto, zbog čega će potrošnja stanovništva i dalje biti ograničena.
Nakon nekoliko tjedana bez Grčke, ta država je opet tema razgovora. Trošak zaštite od neizvršavanja obveza po grčkom dugu je na povijesnom maksimumu, iznosi 958 b.p. Drugim riječima, da bi se investitori zaštitili od kreditnog rizika Grčke za jedan milijun eura upisanih grčkih obveznica moraju platiti 95.800 eura osiguranja. Ukoliko dužničku krizu Eurozona opet stavi na dnevni red, euro bi mogao biti pod velikim pritiskom. Nastojanja da Engleska smanji svoj proračunski manjak pozitivno se reflektiraju na cijenu funte koja je u odnosu na euro dosegnula najvišu cijenu u posljednjih 18 mjeseci. Tečaj eura i funte je 0,81, odnosno za jednu funtu je potrebno izdvojiti 8,85 kuna.