U narodu se spojka još naziva kvačilo ili kuplung. Ovaj zadnji naziv dolazi od njemačke riječi. I taman kad smo već počeli uvoditi lijepe hrvatske izraze, evo nam stranci kupili banke, otoke, vrijedne firme, vode sastanke u Lijepoj ( za sada ) našoj na (svome ) materinjem jeziku. To bi značilo da moramo obnoviti znanje napr. njemačkog, jer nikad se ne zna, dođe li Hans za šefa u neku autokuću, pa naredi "repariren ajne fergazer und štelen fertajler", pa nek mehaničar Ivica zna što treba učiniti. Samo da ne shvati da treba oprati auto! Inače prema istraživanju talijanskog časopisa "Quattroruote", jako je bitno da šef servisa bude rijeđe frizure ili prosijed, jer kažu, mušterijama ulijeva više povjerenja. Ne brinem za svoju budućnost, prvi uvjet sam definitivno ispunio, a i drugi ću uskoro zadovoljiti.
Iako stvar iz naslova nije tipično zimski kvar, često se događa da baš zimi otkaže poslušnost. Za to ima više razloga. Kronični nedostatak novca, neredovito servisiranje preopterećenost automobila prtljagom i putnicima, česta kretanja u koloni i nemogućnost izvlačenja automobila iz dubokog snijega. I kad zapnete u koloni, koja mili puževim korakom, naročito ako je uzbrdica, vaša lamela između motora i mjenjača stenje od vrućine i bolova. Još ako ste lijenčina, pa prilikom stani - kreni, ne stavljate mjenjač u neutralni položaj i kočnicom ne spriječavate auto da bježi nazad, nego to dozirate naizmjeničnim pritiskanjem i otpuštanjem pedale spojke, imate puno šansi da vam i auto ostane u snijegu do boljeg vremena, kad će trebati popravak u servisu. Pa i tu može zapeti. I mehaničari vole skijati, a ni oni nisu pošteđeni kojekavih lomova ruku ili nogu, naročito ako na skije stanu poslije dobrog zagrijavanja u kafiću te se popravak može dosta odužiti Dakle, imate li naviku, na uzbrdici koristiti pedalu kvačila umjesto kočnice, pa još uz to čujete neki smrad, a svuda oko vas stari auti bez katalizatora, i svi u autu se kunu da nisu jeli fažol, zabrinite se! Vjerojatno je počelo proklizavanje. To još uvijek ne znači da je kraj vašem raspoloženju, ali ako se to dogodi nekoliko puta, a pri tome još ispod auta izbije smrdljivi dim, gotovo je. Moći ćete pritiskati gas do poda, motor će stenjati od turaže, ali se vaš ljubimac neće pomaknuti s mjesta, ili će tek napraviti koji metar. Spalili ste lamelu! Svojima u autu reći ćete svakakve laži, spominjati mehaničara i bližu mu rodbinu, ali dok se ne demontira mjenjač i zamjene dijelovi spojke, nema nastavka vožnje. Da li ste to mogli spriječiti? U većini slučajeva, jeste. Vjerojatno ste primjetili kako za pokretanje vozila s mjesta treba više popustiti pedalu kvačila, tojest, ona vam je "lovila" dosta pri vrhu. Ako imate stariji auto, gdje se sajle kvačila još mogu podešavati, bilo je dovoljno popustiti regulacionu maticu na kraju sajle i tako omogućiti normalan zazor između košare kvačila i potisnog ležaja. Dok su ti dijelovi kvačila skriveni ispod zvona mjenjača, i oku nevidljivi, sajla je uvijek na dostupnom mjestu i podešavanje ne predstavlja nikakav problem. Sajlu treba popustiti toliko da slobodan hod pedale kvačila u kabini iznosi oko dva centimetra. Bude li nakon takvog podešavanja problema s prebacivanjem mjenjača, naročito u hod za nazad, tj. pojavi se krčenje, ili ste pretjerali s popuštanjem, ili je već došlo do loma ili trošenja nekog od sastavnih dijelova spojke i tu ne treba čekati s popravkom.
Neki misle da će popuštajući sajlu čim više, produžiti vijek spojke, ali to podešavanje, kao i sva ostala ima svoje granice, koje se ne smiju prijeći, jer onda stradavaju dijelovi mjenjača. Kad se već dogodi proklizavanje, imate neku sitnu šansu ostaviti sat vremena auto da se ohladi i opet pokušati krenuti. Kretanje ne smije biti na uzbrdici, a gas mora biti lagan. Pod povećanim gasom dolazi do brže vrtnje lamele, pa se ne može ostvariti kakav-takav spoj s motorom. U nekoliko navrata su si rally vozači pomogli tako što su bocu Coca Cole dobro promućkali i sadržaj pod pritiskom ušpricali kroz otvor mjenjača u dijelove spojke. Ona je dosta ljepljiva, pa je tako "zalijepljena" lamela izdržala do cilja.
Nije loše, ako sumnjate u ispravnost kvačila, učinite mali test negdje na parkiralištu. Dobro zakočite auto ručnom kočnicom, upalite ga, ubacite u drugu brzinu i pokušajte krenuti. Ako se motor ugasi, znak je ispravnosti spojke, ali ako i nakon puštanja pedale motor nastavi raditi ili se odmah ne ugasi hitno poduzmite podešavanje ili zamjenu. Nemojte u najboljoj namjeri spaliti ispravnu spojku. Takav test traje sekund i ništa više. Dogodi li se najgore na putu, a osim vas auto koriste žena i djeca, nemojte ni pokušati tražiti krivca. Nitko neće biti kriv!