Nemojte kupovati više nego vam je zaista potrebno, što se posebno odnosi na namirnice s kratkim rokom trajanja. Čak i ako ih uzmete jeftino na akciji, koliko ste zapravo uštedjeli ako na kraju pokvarene završe u smeću?


Hrana je naša svakodnevica i nekoliko puta dnevno svakako moramo zadovoljiti svoju potrebu za hranom. Uz troškove za stanovanje i prijevoz, troškovi za prehrambene proizvode jedna su od najvećih stavki u budžetu svake obitelji. A upravo to ih čini idealnim kandidatom za mjere štednje. Dobra vijest je da su te mjere najčešće vrlo jednostavne i ako se malo prisjetite savjeta naših baka i mama, shvatit ćete da ste ih odavno naučili, a onda negdje usput i zaboravili ili odlučili ignorirati.

Jedno od glavnih pravila je ono o nebacanju hrane. Tanjur treba očistiti do kraja, a ako se ne pojede sve, hrana se sprema i iskorištava u sljedećim obrocima. Logika za uštedu ovdje je vrlo jednostavna: bačena hrana = bačen novac. Ako spadate u one kojima redovito ostaci od ručkova i večera završavaju u kanti za smeće, pri sljedećem bacanju sjetite se te činjenice - u smeće bacate novac! Da biste spriječili da viškovi hrane završavaju među otpacima, potrebno je uložiti nešto truda i proučiti navike vaše obitelji – pokušajte utvrditi koje su to namirnice koje se najčešće bacaju te iz kojih razloga. Bacaju li se gotova jela ili namirnice završavaju u smeću jer im je istekao rok trajanja?

Kada utvrdite činjenice, treba samo djelovati u skladu s njima – rjeđe kupovati namirnice koje često završavaju u smeću ili rjeđe pripremati jela koja ostaju nepojedena – možda su jednostavna za skuhati, no, ako veliki dio bacite, nije li mudrije uložiti nešto više truda i pripremiti jelo koje će se pojesti do kraja?

Imajte na umu takve stvari kad se sljedeći put uputite u kupovinu i izbjegavajte namirnice koje „mame“ cijenom, ambalažom, reklamom ili na neki drugi način, a za koje ste utvrdili da često ostanu neiskorištene. Nemojte kupovati više nego vam je zaista potrebno, što se posebno odnosi na namirnice s kratkim rokom trajanja. Čak i ako ih uzmete jeftino na akciji, koliko ste zapravo uštedjeli ako na kraju pokvarene završe u smeću?

Još jedno jednostavno i efikasno pravilo za štednju kod obroka, a koje svoje podrijetlo vuče od naših „starih“, svakako je pravilo o spremanju hrane. Spremite li ostatke hrane na adekvatan način, u tupperware kutije ili na tanjur pokriven folijom, veće su šanse da će hrana duže potrajati u dovoljno privlačnoj formi da bi vaši ukućani posegnuli za njom pri navali gladi.

Uvedete li određeni sistem (možda različite kutije za hranu različitog roka trajanja ili sl.), imat ćete uvid u stanje vašeg hladnjaka i lakše prilagoditi kupovinu namirnica stvarnim potrebama. U kaotičnom frižideru teško je uočiti što će se brzo pokvariti i čega nedostaje, a čega ima i viška, što često dovodi do kupovanja suvišnih namirnica, njihovog kvarenja zbog neiskorištenosti te na kraju i bacanja.