Koja je forma ugovora o prokuri i koja je razlika  između prokure i ugovora o djelu?


Prokura je trgovačka punomoć čiji su sadržaji o opsegu ovlasti određeni Zakonom o trgovačkim društvima. Prokuru može dati samo pravna i fizička osoba koja je trgovac u smislu Zakona o trgovačkim društvima (trajno samostalno obavlja gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti proizvodnjom, prometom roba ili pružanjem usluga na tržištu). Prema tome prokura je punomoć u trgovačkom društvu.

Način na koji se daje prokura treba biti uređen osnivačkim aktom (to je izjava o osnivanju d.o.o., kada samo jedna osoba osniva to trgovačko društvo; to je društveni ugovor u d.o.o. kada ga osnivaju dva ili više subjekata; ali to je i statut kada se osniva d.d.). U svim tim oblicima trgovačkih društava prokura se daje u pisanom obliku.

To mora biti upisano u sudski registar. Uz pisanu prijavu registru se mora dostaviti i odluka o imenovanju prokuriste. U odluci o imenovanu prokuriste (a to se u registar upisuje), mora biti ime i prezime prokuriste i njegov porezni broj, te ograničenja u zastupanju. Prokurist je punoljetna i potpuno poslovno sposobna osoba, bez obzira na dužnost koju obnaša i poslove koje obavlja, u skladu s osnivačkim aktom trgovačkog društva. Prokura se može dati jednoj ili više osoba (skupna prokura).

Prokurist sklapa ugovor i nastupa prema trećima. Što se tiče pravnog posla kojega sklapaju davatelj prokure i prokurist, u praksi je dosta rješenja, pa može biti: ugovor o radu, ugovor o djelu, ugovor o mandatu, punomoćstvo i dr. O tome odlučuje davatelj prokure. Prokurist radi uz naknadu. Sve se uređuje ugovorom u skladu sa Zakonom. Prokura je punomoć i upisuje se u registar, a ugovor o djelu može biti i nošenje drva, građenje, čišćenje snijega i sl.