13.09.2001.
Što je sa europskim burzama?
Ukoliko redovito pratite ove stranice Burze, vjerojatno ste zamijetili da u posljednje vrijeme često pišemo o stvaranju novih burza, spajanju ili preuzimanju postojećih. Za područje centralne i istočne Europe stvorena je Newex burza sa sjedištem u Beču, čiji je vlasnik Deutsche Borse i Wiener Borse. Osnovni cilj ove burze jest omogućvanje i olakšavanje institucionalnim investitorima iz Zapadne Europe da trguju vrijednosnicama kompanija iz Centralne Europe, a da pri tome koriste postojeće sisteme trgovanja. Također smo nedavno pisali i o stvaranju burze Eagek, čiji bi osnivač trebala biti grčka Hellenic Exchanges, a primarno bi bila namijenjena kompanijama na Balkanu i njihovim mogućnostima i potrebama za kotaciji na burzi. Tvorci te burze nadaju se privući kompanije i investitore smatrajući da će oni lakše ulagati u balkanske kompanije na burzi koja se nalazi u eurozoni odnosno Grčkoj, a ne na lokalnim, nelikvidnim tržištima, poput primjerice burze u Sofiji ili Bukureštu.
Koliko će ove dvije burze biti efikasne, vrijeme će pokazati, s obzirom na nelikvidnost lokalnih burzi centralne i istočne Europe. Naime, većina globalnih investitora gotovo da je zaboravilo da one postoje. Stručnjaci prognoziraju da će u narednih pet godina "preživjeti" tek nekolicina lokalnih burzi i da će i one, žele li i dalje poslovati, biti prisiljene na razna udruživanja i partnerstva. Varšavska je burza spremna na partnerstvo u kojem bi imala aktivnu ulogu. Prometi joj stalnu rastu, novi vrijednosni papiri ulaze u kotacije, kao što se i povećava baza investitora, pri čemu 72% čine lokalni investitori. S druge strane, u Budimpešti smatraju da mogu još neko vrijeme ostati nezavisni. Prošlog je prosinca burza u Budimpešti objavila da će pričekati do članstva u EU, odbijajući tako ponudu Londonske burze za neku vrstu partnerstva. Postavlja se pitanje koliko im je to pametno, s obzirom na pad izlistanih vrijednosnih papira i na pad prometa i tržišne kapitalizacije.
Glede razvijenijih burzi predviđanja su slična. Prošle je godine došlo do prvog koraka u konsolidaciji burzi, a misli se na stvaranje Euronexta, tj. na spajanje burze u Parizu, Bruxselesu i Amsterdamu. Prošlog je mjeseca i lisabonska burza dala svoju ponudu za učlanjenje. S druge strane, nisu uspjeli pokušaji spajanja London Stock Exchange i Deutsche Borse u burzu pod nazivom iX. Sve u svemu, u narednih će par godina doći do promjena u poslovanju postojećih tržišta kapitala, no, kako stvari sada stoje, do jedinstvene europske burze još neće doći. Kakvi su konkretni planovi Zagrebačke burze, ne zna se, ali definitivno je da treba razmišljati u pravcu partnerstva.