02.09.2004.
Što rade veliki?
Vodeće investicijske kuće počele su povlačiti svoje novce iz dionica u obveznice zbog straha da će svjetsko gospodarstvo usporiti svoj dosadašnji rast. Očekuje se da će svjetska ekonomija već krajem ove godine, a zasigurno tijekom iduće godine usporiti svoju ekspanziju. Istraživanje među sjevernoameričkim, europskim i japanskim investitorima provedeno u srpnju pokazalo je povlačenje iz vlasničkih vrijednosnih papira ka onima manje riskantnima.
Pedeset i dvije anketirane svjetske investicijske kuće prosječno drže u dionicama 60% svog novca, što je za jedan postotni poen manje nego tijekom lipnja. Udio obveznica je porastao s dosadašnjih 31 na 32%. Svi fond manageri, osim japanskih, su naglasili da će i u narednim mjesecima nastaviti sa smanjivanjem udjela dionica u svojim portfeljima. Također se slažu da će još uvijek dio uložen u dionice biti nešto veći od onoga investiranog u obveznice. To pokazuje zabrinutost fond managera o visini prinosa na obveznice u situaciji kada su svjetske kamatne stope na najnižim razinama i kada zbog visoke cijene nafte može doći do povećanja inflacije. Investitori su alocirajući svoj kapital najviše investirali u eurozonu. Manageri iz SAD, Velike Britanije i Japana su u prosjeku za jedan postotni poen povećali svoja ulaganja u vrijednosnice eurozone. Nakon eurozone, najviše je kapitala uspjelo privući japansko financijsko tržiše.
Gledajući regionalno situacija je slijedeća. Fond manageri iz SAD smanjili su portfelj u dionicama s 58,3 na 57,5%. Količina uloženog novca u obveznice ostala je na istoj razini kao i mjesec dana prije, no povećala se količina gotovine i količina ulaganja u imovinu (nekretnine). Analiza je pokazala kako se većina novca slila u eurozonu i Japan.
Fondovi iz kontinentalne Europe zadržali su dosadašnji udio investicija u dionicama, te su povećali udio obveznica na 38,3% s dosadašnjih 37,1. Kako nije smanjena količina dionica u portfelju da se zaključiti kako su fond manageri kupovali obveznice gotovinom koju su imali na svojim računima. Zanimljivo je da su pritom euro fondovi smanjili udjele obveznica sjevernoameričkih država s 31,2 na 22,6%.
Japanski fond manageri u svojim portfeljima smanjili su udio dionica sa 57,4 na 55,6%. Zato su kao i većina ostalih fond managera povećali udio obveznica i to sa 36,6 na 37,8. Japanski investitori su najviše vjerovali (ulagali) u japanske državne obveznice čiji se udio u portfelju obveznica povećao sa 17,8 na 21,6%.
Istraživaje fond managera iz Velike Britanije pokazalo je da su oni i nadalje tradicionalno naklonjeni dionicama čiji udio u ukupnom portfelju drže na istoj razini od 75% kolika je bila i prije mjesec dana.