Susjed već puna dva mjeseca ne može poslovati jer je ulica potpuno raskopana. Mogu li kako spriječiti da se isto dogodi meni u narednoj fazi radova? Prostor u kojem radimo i susjed i ja uredno je registriran, prijavljen svim institucijama, na njega se plaćaju svi porezi, a i komunalna naknada po povećanoj tarifi u odnosu na onu za stambeni prostor. Mogu li se obratiti općini koja je nositelj investicije i zahtijevati da racionalnije isplanira radove, jer ovo što sada trpimo je podnošljivo sve dok nema za posljedicu gubitak sredstava za život cijelog jednog poduzeća. 

Potpuno je razumljivo da želite postići rješenje koje će Vam osigurati daljnje ne­smetano poslovanje, unatoč provođenju radova općine te da to rješenje želite osi­gu­rati u najkraćem mo­gućem roku, bez sudskih ili sličnih postupaka.

Najprije provjerite je li općina donijela odluku, te­meljem članka 251. Za­kona o prostornom uređenju i gradnji, o zabrani ili ograni­čenju radova u ljetnom razdoblju (a većina onih koje imaju turističke djelatnike je). Ako je, općinu pozovite da odluku poštuje, jer su za nepoštovanje propisane nov­čane kazne. Naravno, provjerite je li općina u toj odluci utvrdila kakve izuzetke od primjene iste. Nadzor nad provođenjem odluka o za­brani izvođenja radova naj­češće je povjeren komunalnom redarstvu ili jedinst­venom upravnom odjelu, no, ukoliko oni ne bi postupili po eventualnoj prijavi, možete pisati izravno Mi­ni­starstvu graditeljstva i pros­tornog uređenja. Ko­mu­nal­no redarstvo kontrolira i even­tualno prema­šenu dopuštenu razinu buke i sl. Op­ćini se svakako ob­ratite pi­sanim putem, de­taljno ih upoznajte sa svojom situacijom, a foto do­kumentacijom potkrijepite svoje tvrdnje, tako da bude vidljivo na koji način radovi u sadašnjoj fazi ometaju obrtnike ili podu­zetnike na tom području. Od općine zatražite da sli­jedeću fazu radova, dakle, ispred Vaše nekretnine, pro­vede na na­čin koji neće ugrožavati Va­šu djelatnost ili, ako je Vaša djelatnost uže vezana uz ljetno godišnje doba, da ra­dove odloži za kasnije vremensko razdoblje odnosno da dogovorite iz­vođenje ra­dova u nekim za Vas po­voljnijim terminima. Opći­nu naravno upozorite i na činjenicu da će Vam predmetni radovi prouzro­čiti značajnu štetu u vidu sma­njenja obima poslova­nja, a tu štetu u svakom slu­čaju imate pravo potraživati iz­ravno od općine. Naime, izmakla korist je također jedan vid materijalne štete.

Vjerujem da je izvođač radova osigurao potrebne dozvole za izvršenje istih, pa prijave nekim drugim orga­nima vjerojatno radove neće zaustaviti, stoga Vam ostaje pokušati mirnim putem s općinom pokušati dogo­voriti model izvođenja radova. Uko­liko ne postoji za­bra­na radova na području Vaše općine i ukoliko su ishodo­vane sve potrebne dozvole, a općina odbija prestati s iz­vođenjem radova, preostaje Vam tražiti naknadu štete koju Vam takvi radovi pro­uzroče, naj­prije izravno od općine, a u ko­na­čnici i putem suda.