12.07.2001.
Strangers in the night
Poljski zlot i mađarska forinta obilježile su proteklih nekoliko dana na deviznom tržištu. Ove su dvije valute postale predmetom ljetne rasprodaje, te su istovremeno pomogle euru da se stabilizira. Špekulativni kapital naglo je počeo napuštati ove dvije valute. Kako se većina transakcija odvijala kroz euro, te još više kroz dolar, euro je dobio novu potporu iz ovih transakcija. Zemlje bivšeg Istočnog bloka polako uče što se sve može dogoditi kad je špekulativni kapital u pitanju. Prva je lekcija održana u Rusiji, ali su najveću štetu pretrpile velike svjetske banke jer je ruska vlada na inteligentan način prebacila lopticu u tuđe dvorište. Međutim, kako je Rusija i previše važna zapadnom svijetu, čuli su se samo blagi glasovi protesta. Sve ovo ipak ne važi za Poljsku i Mađarsku. Stoga ne čudi brzi gubitak vrijednosti njihovih nacionalnih valuta. Kako bilo, ovakav razvoj događaja samo je djelomično podupro euro. Dodatnu snagu euro crpi iz činjenice da su podaci iz Eurolanda nešto bolji nego proteklih mjeseci, dok podaci iz Sjedinjenih Država pokazuju porast nezaposlenosti i novi ciklus negativnog rasta gospodarstva. Sentiment prema euru također se mijenja, jednako kao i prema dolaru. Euro nije više tako "omrznut" i sve je manje predmet rasprodaje ukoliko i tehnički uvjeti nisu zadovoljeni. Infalcija u Europi, koja je do sada bila glavni predmet brige Europske centralne banke, dostigla je vrhunac u svibnju, te se sada očekuje postupni pad. To bi omogućilo ECB smanjenje kamatnih stopa što će euru dati novu snagu. Prejaki dolar sve više šteti i SAD i Europi., smanjuje rast američkog gospodarstva i generira inflaciju u Europi. Stoga je za očekivati postupno slabljenje dolara u srednjeročnom i dugoočnom razdoblju. Euro bi u istom periodu trebao početi vraćati izgubljene pozicije, ne samo u odnosu na dolar.
Švicarski franak našao se ovih dana na razini na kojoj nije bio 15 posljednjih godina u odnosu na američki dolar, iznad 1,82 franka. Istovremeno je ojačao u odnosu na euro, ali se sada stvari polako vraćaju "na mjesto" pa se dolar trži oko 1,78 franaka dok je tečaj euro/franak oko razine 1,5250.
Britanska funta ostala je u opsegu 1,40-1,42 dolara u posljednjih 2 tjedna. Velika se prepreka nalazi na razini 1,4250 i ukoliko je preskoči, imat će svjetliju perspektivu. U odnosu na euro funta se dobro drži i opseg fluktuacije nalazi se između 59 i 61 penija.
Australski dolar zaustavljen je u povratku na stare pozicije i jedva se održava iznad razine 580 američkih centi dok se novozelandski dolar kreće tek iznad razine 40 američkih centi. Jedina svijetla točka je kanadski dolar koji je napredovao u odnosu na američkog imenjaka.
Hrvatska kuna i dalje uspješno dobiva na vrijednosti kako predviđamo od veljače ove godine. Hrvatska narodna banka za sada još uvijek samo promatra tržište iz prikrajka i ne miješa se. Pojačani priljev deviza ubrzat će rast vrijednosti domaće valute ukoliko HNB ne raspiše aukciju i ne otkupi veći dio ponuđenih deviza.