Izlaganje glave i zatiljka suncu može dovesti do fenomena zatajivanja termoregulacije cijelog organizma s povećanjem tjelesne temperature, a to je opća promjena koja je još praćena i s lokalnim djelovanjem infracrvenih zraka na zatiljni dio glave

 

Sada je vrijeme kada skoro svi mediji govore o problemima povišene temperature okoliša. Ljeto je i normalno je da je temperatura povišena, no činjenica je da su vanjske temperature u zadnjih nekoliko godina u prosjeku više nego do sada. Neću sada o uzrocima svega toga, ali definitivno je to rezultat prirodnih promjena uz našu veliku "pomoć". To je cijena razvoja civilizacije. No, što je tu je i mi se trebamo prilagoditi novim vremenskim neprilikama. Možda smo i dosadni što sve više i više upozoravamo na probleme povišene vanjske temperature, ali to je tema o kojoj treba sve više i više govoriti jer, definitivno, još ima ljudi koji ovo zanemaruju, i što je još gore, dosta roditelja ne vodi računa o svojoj maloj djeci. Danas pozornost posvećujemo jednoj ozbiljnoj posljedici izlaganju suncu, a to je sunčanica.

Prvo trebamo definirati termin sunčanice. To je stanje povišene tjelesne temperature uzrokovane prevelikom izlaganju glave suncu. Naime, jedna od važnih homeostaza (vrijednosti raznih čimbenika koje organizam regulira da bi mogli živjeti) je i održavanje stalne temperature našeg tijela.  Standardne vrijednosti se kreću od 36 do 37 stupnjeva celzijusa. Organizam ima svoje kompenzatorne mogućnosti da temperaturu održava u tom opsegu. Kod ekstremnih odstupanja ili kada je vruće ili hladno kompenzatorne mogućnosti više nisu u stanju održavati normalnu temperaturu i dolazi do teških stanja opasnih i po život.

Jedno od takvih stanja je i sunčanica, kada dolazi do poremećaja termoregulatornog sustava.

Izlaganje glave i zatiljka suncu može dovesti do fenomena zatajivanja termoregulacije cijelog organizma s povećanjem tjelesne temperature, a to je opća promjena koja je još praćena i s lokalnim djelovanjem infracrvenih zraka na zatiljni dio glave. Osnovni mehanizam smanjenja tjelesne temperature je pojačano znojenje. No, i ovaj mehanizam ima svoje granice, nakon čega dolazi do sloma srčano-žilnog sustava (pad tlaka, omaglica, nesvjestica, gubljenje ravnoteže i slično). Nakon toga može doći i do poremećaja funkcije mozga s posljedičnim zatajivanjem sve do smrtnog ishoda.

Kada to osobno osjetite ili kada naiđete na nekog tko ima te simptome odmah trebate učiniti slijedeće: maknuti osobu sa sunca u hladovinu, položiti ju u polu ležeći položaj, hladiti pacijenta s vodom (paziti da se ne upotrebi veća količina hladne vode), ako je pacijent pri svijesti dati mu da pije tekućinu i da uzme antipiretik (lijek za smanjenje tjelesne temperature). Ako je pacijent u besvjesnom stanju, treba ga postaviti u bočni položaj. I u jednoj i drugoj situaciji treba omogućiti da osoba što prije dobije adekvatnu medicinsku skrb.

 Želite li postaviti pitanje dr. Jeliću za neki od narednih članaka, to možete učiniti na [email protected]