Kamatna razlika između Eurozone i Švedske će se i dalje povećavati u korist Švedske, zbog čega bi kruna u odnosu na euro trebala jačati
Približavanjem sjednice FED-a sklonost ka preuzimanju rizika se iz dana u dan smanjivala, zbog čega je američki dolar ojačao u odnosu na euro s razine 1,40 na 1,37, odnosno na kunu sa 5,25 na 5,35.
Dio investitora je odlučio smanjiti špekulativne kratke pozicije u dolaru, jer se i dalje ne zna za koliko će FED, novim mjerama monetarne politike, povećati količinu dolara na tržištu. Investitori očekuju da će FED otkupiti vrijednosnih papira u protuvrijednosti od 80 do 100 milijardi dolara.
Nakon iznenađujuće dobrog pokazatelja o rastu BDP-a u velikoj Britaniji za drugi kvartal, pozitivno razdoblje nastavljeno je i tijekom trećeg kvartala. Prve procjene pokazuju da je britansko gospodarstvo ostvarilo rast od 0,8 posto na kvartalnoj razini. Unatoč ovom dobrom pokazatelju, investitori smatraju da će dodatna popuštanja monetarne politike u Velikoj Britaniji i dalje biti u žarištu pozornosti, zbog čega će svaki pokušaj jačanja funte u odnosu na euro biti limitiran. Funta se prošli tjedan trgovala za euro unutar raspona 0,89 do 0,87, što, preračunato u kunu iznosi 8,25 do 8,40.
Švedska središnja banka – Riksbank je na prošlotjednoj sjednici podigla kamatnu stopu na krunu za 25 bp. na 1,00 posto. Potez je bio očekivan zbog čega je izostala neka značajnija reakcija tržišta. Kamatna razlika između Eurozone i Švedske će se i dalje povećavati u korist Švedske, zbog čega bi kruna u odnosu na euro trebala jačati. U vrijeme pisanja teksta krunom se trgovalo za euro po cijeni od 9,34, odnosno na kunu po tečaju 0,78.
Uravnotežena ponuda i potražnja deviza na domaćem tržištu primirila je tečaj eura i kune oko razine 7,3400.