- Pitanje kako će britanska vlada zaustaviti rastući javni dug i dalje najviše zaokuplja investitore. Većina analitičara se slaže da će kamatna stopa na funtu tijekom iduće godine ostati na niskoj razini zbog čega će funta biti manje atraktivna za ulagače
Za nama je relativno miran tjedan. Najvažniji valutni par euro-dolar se tijekom zadnjih sedam dana kretao unutar uskog raspona od 1,4850 – 1,4950. U odnosu na kunu američki dolar se kretao između 4,89 – 4,92. Predsjednik Europske središnje banke je na prošlotjednoj tiskovnoj konferenciji izjavio kako je posljednji podatak o rastu bruto društvenog proizvoda euro zone pozitivan, no zabrinjava ga fiskalna nedisciplina (deficit) nekih država zbog kojega bi moglo doći do pada povjerenja investitora u euro.
Posljednji podaci iz SAD-a ukazuju da će kamatna stopa na američki dolar još neko vrijeme ostati na niskoj razini. Izgradnja novih stambenih jedinica je u SAD-u tijekom listopada pala na godišnjoj razini za 10,6 posto, čime su očekivanja za nekim snažnijim oporavkom u građevinskom sektoru znatno smanjena.
Ministarstvo rada SAD-a je objavilo podatak o kretanju potrošačkih cijena. Tijekom listopada je zabilježen rast inflacije od 0,3 posto, što je bilo u skladu s očekivanjima tržišta.
Britanska funta je krajem tjedna oslabila u odnosu na euro ispod 0,90, odnosno na dolar ispod 1,65. U odnosu na kunu funta se kretala u rasponu od 8,25 do 8,10 kuna. Pitanje kako će britanska vlada zaustaviti rastući javni dug i dalje najviše zaokuplja investitore. Većina analitičara se slaže da će kamatna stopa na funtu tijekom iduće godine ostati na niskoj razini zbog čega će funta biti manje atraktivna za ulagače.
Na domaćem međubankarskom tržištu i dalje vlada vrlo dobra likvidnost. Kamatne stope na depozite na kraći rok se kreću oko 1 posto, na mjesec dana oko 2 posto, dok se depoziti na rok od tri mjeseca plasiraju po kamati od oko 5 posto.
Budući da u sustavu ne nedostaje kuna, protekli tjedan nije bila održana aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija, niti obrnuta repo aukcija Hrvatske narodne banke. Nešto veća potražnja korporativnih klijenata za eurima rezultirala je rastom vrijednosti eura s početnih 7,30 na 7,3350.